Počet záznamů: 1  

Topografie opracovaného povrchu kamenných prvků historických staveb Pražské památkové rezervace

  1. 1.
    0570863 - ÚTAM 2023 RIV CZ cze L2 - Specializované mapy
    Nový, V. - Cihla, Michal - Bartoš, L. - Kovářová, K. - Malát, R. - Semerád, M. - Tryml, M.
    Topografie opracovaného povrchu kamenných prvků historických staveb Pražské památkové rezervace.
    [Topography of the processed surface of stone elements of historical buildings of the Prague Conservation Area.]
    Interní kód: Nmap ; 2022
    Technické parametry: Výstup je k dispozici na uvedených webových stránkách.
    Ekonomické parametry: Využití dat ze specializované mapy může ušetřit finanční prostředky (v řádu tisíců Kč) v rámci stavebně historického či restaurátorského průzkumu a následných restaurátorských prací.
    Grant CEP: GA MK(CZ) DG20P02OVV021
    Klíčová slova: stone topography * archeometry * stonemason tool * building stone * Prague
    Obor OECD: Archaeology
    https://npu.maps.arcgis.com/apps/instant/interactivelegend/index.html?appid=1267e321c5ad491386a64d2dee6aa522

    Mapa zachycuje vybrané kamenné prvky staveb na území hlavního města Prahy, a to na ploše Pražské památkové rezervace, tvořící historické pražské souměstí a chráněné jako památka světového dědictví Unesco. V letech 2020–2022 byly postupně podrobně zdokumentovány kamenné prvky pražských staveb od nejstarších předrománských památek až po 20. století. Jednotlivé zkoumané prvky byly pro vložení do mapy přesně lokalizovány a jsou barevně rozlišeny podle slohových období. Ukazuje se, že slohové rozlišení je zejména pro prvky z přechodových období (např. 1. polovina 16. století, 1. polovina 17. století) poněkud umělé, stavební styly na sebe plynule navazovaly a jejich výrazové prostředky se volně doplňovaly. Přesto je rozdělení do tradičně užívaných slohových označení (románský sloh, gotika, renesance, baroko) užitečné pro usnadnění práce s daty a pro rychlejší orientaci uživatele mapy.

    The map presents selected stone elements of buildings on the territory of the capital city of Prague, in the area of the Prague Conservation Area, which forms the historic Prague suburb and is protected as a Unesco World Heritage Site. The individual elements studied have been precisely located for insertion into the map and are colour-coded according to style periods. It appears that the stylistic distinction is somewhat artificial, especially for elements from transitional periods, the building styles built on each other smoothly and their means of expression were freely complementary.
    Trvalý link: https://hdl.handle.net/11104/0342191

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.