Počet záznamů: 1  

Specializovaná mapa odborného obsahu k vývoji českého parlamentarismu a české parlamentní kultury

  1. 1.
    0570676 - MÚA 2023 RIV CZ cze L2 - Specializované mapy
    Fabini, Pavel - Ferenc, J. - Fialka, J. - Hron, J. - Matějka, O. - Sobotka, Jaromír - Velek, Luboš
    Specializovaná mapa odborného obsahu k vývoji českého parlamentarismu a české parlamentní kultury.
    [Specialized map of professional content on the development of Czech parliamentarism and Czech parliamentary culture.]
    Interní kód: Specializovaná mapa k databázi poslanců ; 2022
    Technické parametry: Z technického hlediska má specializovaná mapa dvě části: databázi a webovou aplikaci. Obě části jsou propojené přes datové rozhraní. Databáze poslanců se opírá o následující technologie. Databázový server je MS SQL ve verzi 2014. Backendová aplikace pro rešeršisty běží na IIS serveru, je vytvořena ve frameworku ASP.NET MVC (verze .NET 4.8), k připojení k databázi využívá Entity Framework a pro webové zobrazení Bootstrap 3.3.2 v kombinaci s webovými komponentami Telerik UI for ASP.NET MVC Components. Obrázkové přílohy se transformují do thumbnailů a vodoznakují se pomocí služby ImageMagick a jsou ukládány mimo databázi na serverovém disku jako prosté soubory. Pro veřejný frontend je vytvořeno veřejné RESTové API pomocí technologie ASP.NET Web API (verze .NET 4.8), k připojení k databázi se opět využívá Entity Framework. Filtry ve frontendu se skládají v API za pomoci facetů, které generuje fulltextový engine SOLR, jehož instance běží na témž serveru jako backend a API. Na databázi poslanců navazoval vývoj současných webových aplikací. Hlavní funkcionality aplikace jsme naprogramovali pomocí javascriptových frameworků Vue.js, respektive Nuxt.js. Pro komunikaci frontendu s datovým úložištěm na vzdáleném databázovém serveru jsme navrhli RESTové aplikační rozhraní (API). Tyto hojně používané technologie zajišťují dlouhou životnost aplikace a zároveň nám umožnily celý projekt generovat staticky, čímž jsme projektu zajistili větší bezpečnost, neboť na serveru neběží žádné skripty, které by bylo možné napadnout. Pro mapové podklady a funkcionality jsme použili volně dostupné knihovny Leaflet a OpenStreetMap, které se vyznačují otevřenými standardy. Celý projekt byl vyvíjen na platformě Netlify a kód aplikace je otevřený a volně přístupný v repozitáři na platformě GitHub.
    Ekonomické parametry: Specializovaná mapa byly vytvořena jako vzdělávací a popularizační nástroj údajů z databáze poslanců, která má nadto obecně šířit povědomí o historii českého parlamentarismu. V souvislosti s jejím provozováním se nepředpokládají žádné příjmy. Provozní náklady přejímají původní nositelé projektu.
    Grant CEP: GA MK(CZ) DG18P02OVV025
    Klíčová slova: Czech lands * history of parliamentarism * online map
    Obor OECD: History (history of science and technology to be 6.3, history of specific sciences to be under the respective headings)
    https://ustr-databaze-poslancu.netlify.app

    Mapa vychází z interpretace dat rozsáhlé databáze vytvořené na základě primárního archivního výzkumu a studia literatury v rámci tohoto projektu. Databáze umožňuje sledovat obrovské množství dat o všech poslancích a poslankyních a také o všech jednotlivých parlamentních tělesech a jejich jednotlivých volebních obdobích. Mapa pak významnou část této databáze srozumitelně interpretuje pro vzdělávací, popularizační a výzkumné účely. Pro mapu jsme přitom vybrali ty údaje, které obsahují jakýkoli údaj o geografické poloze. Specializovaná mapa je integrální součástí webu věnovaného českému parlamentarismu a prezentující širší kontext více než stopadesátiletých dějin moderních parlamentů na českém území. Hlavní orientace na webu je možná dvěma způsoby: 1. přes jednotlivá parlamentní tělesa (konkrétní parlamenty jako např. Český zemský sněm, Národní shromáždění, Říšská rada atd.) a dále jejich jednotlivá volební období. 2. přes seznam poslanců a poslankyň a jejich filtrování podle různých kategorií (věk, počet mandátů, národnost, náboženstvíí ad.).

    The map is based on the interpretation of data from an extensive database created on the basis of primary archival research and study of literature within the framework of this project. The database makes it possible to track a huge amount of data on all MPs and MPesses, as well as on all individual parliamentary bodies and their individual electoral periods. The map then interprets a significant part of this database in a comprehensible way for educational, popularisation and research purposes. For the map, we have selected those data that contain any indication of geographical location. The specialised map is an integral part of the website dedicated to Czech parliamentarism and presenting the broader context of more than 100 years of the history of modern parliaments on the Czech territory. The main orientation on the site is possible in two ways: 1. through the individual parliamentary bodies (specific parliaments such as the Czech Provincial Assembly, the National Assembly, the Reich Council, etc.) and their individual electoral periods, 2. through the list of deputies and their filtering by various categories (age, number of mandates, nationality, religion, etc.).
    Trvalý link: https://hdl.handle.net/11104/0342010

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.