Počet záznamů: 1  

Kvalitativní analýza konspiračního myšlení v pandemii covidu-19

  1. 1.
    0569238 - PSÚ 2024 CZ cze A - Abstrakt
    Kovář, Dominik - Filip, Miroslav
    Kvalitativní analýza konspiračního myšlení v pandemii covidu-19.
    [Qualitative analysis of conspiracy beliefs in the pandemic of Covid-19.]
    Sborník abstraktů. XXII. ročník česko-slovenské konference Kvalitativní přístup a metody ve vědách o člověku. Punk v kvalitativním výzkumu aneb „Kvalita is not dead“. České Budějovice: ZSF Jihočeská univerzita, 2023 - (Hricová, A.). s. 21-21. ISBN 978-80-7394-985-3.
    [Kvalitativní přístup a metody ve vědách o člověku /22./ Punk v kvalitativním výzkumu aneb „Kvalita is not dead“. 26.01.2023-27.01.2023, České Budějovice]
    Institucionální podpora: RVO:68081740
    Klíčová slova: coronavirus pandemic * conspiracy beliefs * hostility * stress
    Obor OECD: Psychology (including human - machine relations)
    https://qak.upol.cz/wp-content/uploads/2023/01/Sbornik_QAK_2023_web.pdf

    Pandemie covidu-19 je stále diskutovaným tématem a má dalekosáhlé dopady. Řada výzkumů z této doby znovuotevřela aktuální téma konspiračních teorií. Jednoticím prvkem většiny těchto studií je hledání statistických vztahů na velkém vzorku osob. V naší studii se naproti tomu zaměřujeme na genezi konspiračního myšlení, přičemž vycházíme z individuální perspektivy člověka, který se snaží složité situaci pandemie porozumět. Výzkum proběhl v podzimní vlně pandemie 2021 a představuje sondu do životů 23 participantů, kteří se vyznačovali jak zastáváním konspiračních teorií, tak méně vyhraněnými názory na pandemii. Jako teoretický rámec jsme použili teorii osobních konstruktů, která umožnila znázornit rozličné způsoby „konstruování“ (porozumění) pandemické situace a sledovat jejich souvislosti s konspiračním myšlením. Příspěvek představí metodologický postup a výsledky obsahové analýzy konstruktů. Obsahovou analýzu jsme provedli na třech skupinách participantů lišících se mírou důvěry v instituce. Vynořila se celkově 4 provázaná témata – i) obtíže a problémy, se kterými se museli participanti vypořádávat, ii) jakým způsobem se snažili v pandemii orientovat a jaký volili zdroj informací, iii) jaký postoj k pandemii zaujali a co pro ně představovala, iv) jaké důsledky měl tento postoj na to, jak se s pandemickou situací vyrovnávali. V příspěvku také zazní autentické příběhy osob zastávajících vyhraněné konspirační teorie. Výsledky srovnáme se starší studií s obdobným designem, provedenou v předchozí fázi pandemie.

    The pandemic of Covid-19 is still a widely discussed issue with far-reaching consequences. A number of studies on the pandemic have focused on the problem of conspiracy beliefs. A common feature of a majority of these studies is a searching for statistical relationships based on large data. In contrast, in our study, we focus on the development of conspiracy beliefs when considering an individual perspective of a person who searches for meaning of the complicated situation of the pandemic. The data were collected within the autumn pandemic wave in 2021. It reflects narratives of 23 participants who differed from each other in the degree of endorsement of conspiracy beliefs. Personal construct theory helped us to analyzed different ways of construing the situation of the pandemic and track their relationships with conspiracy beliefs. The paper presents a procedure and results of the content analysis of participants‘ personal constructs. In sum 4 interrelated topics emerged: i) difficulties and problems the participants had to tackle, ii) the way of participants‘ orientation in the pandemic and information sources they preferred, iii) attitudes toward the pandemic, iv) consequences of these attitudes. In the presentation, we also present in detail stories of participants who endorse elaborated conspiracy beliefs, we also compare the results with an older study from the previous pandemic wave.
    Trvalý link: https://hdl.handle.net/11104/0340638

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.