Počet záznamů: 1  

Klimatické právo

  1. 1.
    0568045 - ÚSP 2023 RIV CZ cze M - Část monografie knihy
    Feigerlová, Monika
    Mezinárodní ekonomické právo a klimatická změna.
    [International Economic Law and Climate Change.]
    Klimatické právo. Praha: Wolters Kluwer, 2022 - (Müllerová, H.), s. 217-258. ISBN 978-80-7676-580-1
    Grant ostatní: AV ČR(CZ) LQ300682001
    Program: Prémie Lumina quaeruntur
    Institucionální podpora: RVO:68378122
    Klíčová slova: climate change * decarbonisation * Energy Charter Treaty * fossil fuel phase out * international investment agreements * international trade * carbon border adjustments
    Obor OECD: Law

    Boj s klimatickou změnou a ekonomický rozvoj se vyznačují komplexním vztahem s řadou styčných ploch a protichůdných interakcí. Na straně jedné mnoho regulatorních klimatických opatření negativně zasáhne stávající investice. Na straně druhé investice a mezinárodní obchod budou katalyzátorem tranzice k nízkouhlíkové ekonomice a nezbytným prostředkem ke splnění klimatických cílů. První subkapitola analyzuje dva póly možného vzájemného působení mezinárodního investičního práva na boj s klimatickou změnou. Jednak jako prostředek podpory „zelených“ investic a urychlení dekarbonizace, jednak jako brzda tranzice, hrozba investičních sporů a zakonzervování fosilních paliv. Opatření k ukončení využívání uhlí (tzv. uhelné phase-outs) jsou nejviditelnějším příkladem regulace z poslední doby, jejíž dopady se již staly předmětem investičních žalob. Nová generace mezinárodních dohod o ochraně investic na klimatické cíle již reflektuje několika způsoby. Druhá subkapitola se věnuje právu WTO a jeho složité dvojroli v řešení klimatické krize. Představuje iniciativy WTO na podporu klimatických opatření jako je eliminace subvencí do fosilních paliv. Dále se zabývá inherentními limity a konflikty s pravidly WTO některých aktuálních opatření na snižování emisí CO2 (např. uhlíkové daně či mechanismus pro úpravu uhlíkové daně na hranicích (carbon border adjustment Mechanism).

    The fight against climate change and economic development are characterised by a complex relationship with a number of intersections and conflicting interactions. On the one hand, many regulatory climate measures will negatively affect existing investments. On the other hand, investment and international trade will be a catalyst for the transition to a low-carbon economy and a necessary means to meet climate goals. The first subchapter analyses the two poles of the potential interaction of international investment law on climate change. First, as a means of promoting green investment and accelerating decarbonisation, and second, as a brake on transition, a threat of investment disputes and fossil fuel preservation. Coal phase-out measures are the most visible recent examples of regulation whose impacts have already been the subject of investment claims. The new generation of international investment agreements already reflects climate goals in several ways. The second subchapter looks at the WTO law and its complex dual role in addressing the climate crisis. It introduces WTO initiatives to promote climate action such as the elimination of fossil fuel subsidies. It then examines the inherent limits and conflicts with WTO rules of some current CO2 emission reduction measures (e.g. carbon taxes or the carbon border adjustment mechanism).
    Trvalý link: https://hdl.handle.net/11104/0339390

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.