Počet záznamů: 1  

Nástroje pro tvorbu Data Management Plan z dílny mezinárodní infrastruktury ARIADNEplus

  1. 1.
    0561986 - ARÚ 2023 RIV CZ cze A - Abstrakt
    Lečbychová, Olga - Kosarová, Zdenka - Novák, David - Pajdla, Petr
    Nástroje pro tvorbu Data Management Plan z dílny mezinárodní infrastruktury ARIADNEplus.
    [Data Management Planing tools provided by ARIADNEplus international research infrastructure.]
    Počítačová podpora v archeologii 21 / 2022 - Sborník abstraktů. Praha: Filozofická fakulta, Univerzita Karlova, 2022 - (Demján, P.). s. 34. ISBN 978-80-7671-071-9.
    [Počítačová podpora v archeologii /21./. 01.06.2022-03.06.2022, Kostelec nad Černými lesy]
    Grant CEP: GA MŠMT(CZ) LM2018134
    GRANT EU: European Commission(XE) 823914 - ARIADNEplus
    Institucionální podpora: RVO:68081758 ; RVO:67985912
    Klíčová slova: DMP * Horizon Europe * research data
    Obor OECD: Archaeology; Archaeology (ARUB-Q)
    https://amcr-info.aiscr.cz/ppa2022/PPA_2022_Abstrakty.pdf

    V oblasti tvorby dat a jejich správy je stále větší důraz kladen na zodpovědný přístup k datům, která vytváříme nebo spravujeme, a ke kterým bychom měli přistupovat podle principů FAIR, pokud chceme zajistit jejich vyhledatelnost, přístupnost, interoperabilitu a využitelnost do budoucna. Vyžadování těchto standardů už v současnosti neleží jen v rovině dobrovolnosti, ale stává se často podmínkou pro zapojení do veřejně financovaného výzkumu. U stále více projektových výzev je vyžadováno, aby projekt obsahoval Data Management Plan (DMP), který popíše, o jaká data se jedná, jak budou vytvořena, kde budou uložena, kdo bude vlastníkem a komu a jak budou sloužit. Požadavky se však v detailech u jednotlivých projektových výzev liší. V rámci mezinárodního projektu ARIADNEplus byla vyvinuta série nástrojů, které tvorbu DMP usnadňuje. Jedná se o nástroje vytvořené na základě evropských standardů pro správu vědeckých dat a zaměřené speciálně pro potřeby archeologického výzkumu: i) Protokol pro správu archeologických dat, vytvořený podle zásad příručky pro správu výzkumných dat Science Europe, jejíž pravidla mnoho výzkumných komisí a institucí, včetně Evropské komise pro program Horizon Europe, pro vytvoření DMP akceptuje, ii) ARIADNEplus DMP šablona pro archeologické datasety, která svou strukturou a výběrem možností u jednotlivých položek pomáhá archeologům přemýšlet o tom, jak shromažďovat a spravovat svá výzkumná data, pomáhá přípravit data pro opětovné použití a naplánovat jejich krátkodobé i dlouhodobé uchování, iii) Horizon Europe šablona pro archeologické datasety, která vznikla na základě předchozí šablony s některými úpravami pro výzkum financovaný v rámci nového programu Horizon Europe, iv) Návod pro tvorbu DMP pro archeology, který lze použít při vyplňování zmíněných šablon i protokolu.

    In the area of data creation and management, there is an increasing emphasis on a responsible approach to the data we create or manage, which should be approached according to FAIR principles if we want to ensure its discoverability, accessibility, interoperability and future usability. Requiring these standards is now no longer just voluntary, but often becomes a condition for engaging in publicly funded research. Increasingly, project calls require that the project includes a Data Management Plan (DMP) that describes what the data is, how it will be created, where it will be stored, who will own it and who it will serve and how. However, the requirements vary in detail from project call to project call. The international ARIADNEplus project has developed a series of tools to facilitate the creation of DMPs. These are tools based on European standards for scientific data management and specifically targeted at the needs of archaeological research: (i) the Archaeological Data Management Protocol, developed according to the principles of the Science Europe Research Data Management Manual, whose rules are accepted by many research commissions and institutions, including the European Commission for the Horizon Europe programme, for the creation of DMPs, (ii) the ARIADNEplus DMP template for archaeological datasets, which, by its structure and the selection of options for each item, helps archaeologists to think about how to collect and manage their research data, to help prepare data for re-use and to plan for short and long-term preservation, (iii) Horizon Europe template for archaeological datasets, which is based on the previous template with some modifications for research funded under the new Horizon Europe programme, (iv) Guidance for archaeologists on how to create a DMP, which can be used when completing the above templates and protocol.
    Trvalý link: https://hdl.handle.net/11104/0334687

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.