Počet záznamů: 1  

Ignác Cornova a jeho biografie Bohuslava Hasištejnského z Lobkovic

  1. 1.
    0557284 - FLÚ 2023 RIV CZ cze J - Článek v odborném periodiku
    Vaculínová, Marta
    Ignác Cornova a jeho biografie Bohuslava Hasištejnského z Lobkovic.
    [Ignaz Cornova and his Biography of Bohuslaus of Lobkowicz and Hassenstein.]
    Cornova. Roč. 11, č. 2 (2021), s. 27-50. ISSN 1804-6983. E-ISSN 2787-9151
    Institucionální podpora: RVO:67985955
    Klíčová slova: Ignaz Cornova * Václav Thám * Karel Vinařický * Ludwig Schubart * Enlightenment * Czech lands * Bohuslav of Lobkowicz and Hassenstein * biography
    Obor OECD: Specific literatures
    Způsob publikování: Open access
    https://doi.org/10.51305/cor.2021.02.03

    Rozmanitá a někdy protichůdná recepce osobnosti a díla Bohuslava Hasištejnského z Lobkovic v raném novověku byla symbolicky završena v době osvícenství biografií Ignáce Cornovy, která dodnes představuje nejobsáhlejší pojednání o Hasištejnském. Po krátkém shrnutí výzkumu a stavu poznání před Cornovou se studie zaměřuje na jeho přístup k látce a na hlavní obsahové a formální znaky jeho biografie. Důležitou roli hrála starší latinská literatura, neméně důležité byly soudobé vzory čerpané z evropských osvícenských literatur. Cornova se ve svém díle částečně drží chronologického principu, ale několik nadčasových kapitol stojí stranou, jejich vznik byl podmíněn zájmem o Bohuslava jako individuum a záměrem pedagogicky působit na čtenáře. Jeho cílem bylo prezentovat celistvý a strhující obraz Hasištejnského života a literárního díla, založený na jeho dochovaných spisech, zvláště básních a korespondenci, s vkusem a bez rozptylujících odkazů. Příkladem mu mohl být spisovatel Ludwig Schubart a jeho biografie německého humanisty Ulricha von Hutten. Krátce se zmiňují také kritické ohlasy Cornovova díla, které i sám reflektuje v předmluvě k Hasištejnského biografii. Zvláštní oddíl je věnován srovnání výběru Hasištejnského básní k překladu u Cornovovy a jeho současníků Tháma, Vinařického a Budíka. Ačkoli tato biografie byla považována za nejdůležitější Cornovovo dílo, byla citována a čtena, pro dnešní výzkum nemá velký význam, na rozdíl od o několik desetiletí mladšího díla J. Truhláře. Z hlediska vědeckého už není aktuální, ačkoli (nebo možná právě proto), že následovala literární trendy své doby.

    The varied and contradictory perception of the personality and work of Bohuslav of Lobkowicz and Hassenstein in the early modern period was symbolically crowned in the Enlightenment by Ignaz Cornova’s biography, which is still the most comprehensive work dedicated to Hassenstein. After a brief recapitulation of research and the state of knowledge before Cornova, the study examines his approach to the material and the main substantive and formal features of his biography. Older Latin literature dealing with humanism plays an important role, as do contemporary models from the European literatures of the Enlightenment. Cornova’s work partly follows the traditional chronological approach, but several timeless chapters emerge from it, driven both by an interest in Bohuslav as an individual and by a desire to make a purposeful pedagogical impact on the reader. His aim was to present a rounded and engaging picture of Hassenstein’s life and literary output, based on his surviving works, especially his poems and correspondence, tastefully and without distracting remarks and comments. Ludwig Schubart, for example, with his biography of the German humanist Ulrich von Hutten, could have been a model for him in this respect. Brief mention is also made of the critical reviews of Cornova’s work, which he himself deals with in the preface to Hassenstein’s biography. A separate section is devoted to a comparison of the selection of poems translated by Cornova and his contemporaries Thám, Vinařický and Budík. Although the biography was considered Cornova’s most important work in his lifetime, was cited and received positive feedback, it is not very useful for contemporary research, unlike the works of Josef Truhlář, who was a few decades younger. From a scholarly point of view it falls short of contemporary demands and as a literary work is even more outdated, although (or perhaps because) it reflected the literary trends of the time.
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0331307

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.