Počet záznamů: 1  

Válka a revoluce jako hybatelé dějin a česká dějinná zkušenost

  1. 1.
    0548712 - HÚ 2022 RIV CZ cze M - Část monografie knihy
    Vlček, Radomír
    České interpretace Ruské revoluce 1917.
    [Czech Interpretation of the 1917 Russian Revolution.]
    Válka a revoluce jako hybatelé dějin a česká dějinná zkušenost. Praha: Historický ústav, 2021 - (Bednář, M.; Hlavačka, M.), s. 157-177. Práce Historického ústavu AV ČR, v.v.i. Řada A, Monographia. ISBN 978-80-7286-372-3
    Výzkumná infrastruktura: LINDAT/CLARIAH-CZ - 90101
    Institucionální podpora: RVO:67985963
    Klíčová slova: history * revolution * russia * 1917 * war * historiography * history of historiography * interpretations
    Obor OECD: History (history of science and technology to be 6.3, history of specific sciences to be under the respective headings)

    Česká historiografie má bohatou tradici zpracování ruských a sovětských dějin. Jedním z fenoménů, který si v minulosti získal značnou pozornost, byla ruská revoluce. Běžně byla sice zkoumána v kontextu ruské minulosti, ale nebyla vnímána jako prvek výrazně ovlivňující chápání ruské historické kontinuity nebo diskontinuity, jak je vidět zejména v západní historiografii. Pozitivní tradicí ovšem bylo zkoumání v kontextu širšího obecného historického vývoje. Studie pojednává o meziválečných kořenech českého zpracování ruské revoluce 1917 a ukazuje na zaměření, jež bylo následně, po druhé světové válce a zejména po roce 1948 deformováno jednostranným pohledem marxistického pohledu. Ten se pak po desetiletí soustředil na apriorní vysvětlení jevů, jejichž výhradní součástí byl pohled prismatem strany bolševiků. To také vedlo ke klišé, které v některých kruzích přežívá dodnes, o takzvané Velké říjnové socialistické revoluci. Stať Česká interpretace Ruské revoluce roku 1917 se snaží ukázat, že tradice českého historiografického zpracování Ruské revoluce je jak z tematického, tak metodologického hlediska širší, než se může zdát pohledem činěným jen do posledního půlstoletí a že moderní česká historické pohledy na Ruské revoluce 1917 mají z co čerpat a na čem stavět. Má ovšem dodnes mnoho bílých míst, které je třeba zaplnit reálným pohledem, např. na historii každodenního života.

    Czech historiography has a rich tradition of processing Russian and Soviet history. One phenomenon that earned a significant amount of attention in the past was the Russian Revolution. It was commonly investigated in the context of the Russian past without being looked at as a debate on its involvement in historical continuity or discontinuity as seen in Western historiography in particular. It was rarely investigated in the context of broader general historical development. At the same time, the not particularly intensive focus on the phenomenon of Russian revolutions is likely due to the one-sided view from the so-called Marxist perspective on the Russian Revolution that for decades focused on an a priori explanation of phenomena that were an exclusive component of the social revolutionary process led by what was claimed to be the most conscious group, the Bolshevik Party. This also led to the cliché that still survives to this day in some circles about the so-called Great October Socialist Revolution. The study Czech Interpretation of the 1917 Russian Revolution endeavours to show that the Czech historiographical processing of the Russian Revolution is much broader in topic and method, and that modern Russian historical studies have much to draw from and build upon. It also has many empty spaces to work on, in particular the history of everyday life.
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0324904

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.