Počet záznamů: 1  

Impérium – stát – společnost. Proměny Ruska v 18. století.

  1. 1.
    0548570 - HÚ 2022 RIV CZ cze B - Monografie kniha jako celek
    Vlček, Radomír
    Impérium – stát – společnost. Proměny Ruska v 18. století..
    [Empire - State – Society. Transformations of Russia in the 18th century.]
    Praha: Historický ústav, 2021. 700 s. ISBN 978-80-7286-368-6
    Výzkumná infrastruktura: LINDAT/CLARIAH-CZ - 90101
    Institucionální podpora: RVO:67985963
    Klíčová slova: culture and society * society and politics * politics and governments * history * cultural history * history of culture * history of Russia * Russian empire * history of the 18th century * russian tsar
    Obor OECD: History (history of science and technology to be 6.3, history of specific sciences to be under the respective headings)

    Předmětem monografie je výklad o Rusku 18. století v politických a kulturně historických souvislostech. Důraz je položen na tradice, symboly a stereotypy. Rusko je popsáno jako geopolitický celek, navazující na moskevský caesaropapistický stát, ovšem s centrem v Sankt Petěrburgu. Jeho vybudování se stalo jedním z řady modernizačních, ale v běžném životě společnosti se jen málo projevujících kroků, jimiž se Rusko jako stát (impérium) přibližovalo vyspělejším zemím. Především v mocenském a vojenském smyslu. V návaznosti na tradici moskevského státu byl nejen za to odpovědný všemocný car. Jeho slovo bylo zákonem. I když ruské 18. století provázela sekularizace, víra, především ta, jež byla založená na křesťanské ortodoxii, tvořila pilíř každodennosti. Nikoli církev. Ta se stala institucí závislou na státu. Rozhodující ve všem byl car a jeho stát. Car se v lidovém stereotypu za vše a všechny modlil, nad vším bděl a obyvatele státu ochraňoval. Jen on prý nejlépe věděl, co je pro ně dobré. Pokud v daném okamžiku nebyl tento stav ideální, pak se tak mělo stát někdy budoucnu. Zkrátka: Rusko spělo k lepším zítřkům. Alespoň ve vizích. Osmnácté století změnilo Rusko v pyramidální byrokratický stát, který naplňoval carova rozhodnutí a přání. Přetrvávaly tradice a stereotypy. Rusko však prošlo pozitivními změnami, např. ve vědě, umění a vzdělávání. Ještě více změn však připravovalo, aby v důsledku neochoty měnit zvyklosti zapadly. Život společnosti zůstával zkostnatělý. Rusko jako stát se sice modernizovalo, ale ve společnosti se výrazně rozevíraly sociální, ekonomické, právní i jiné nůžky mezi privilegovanými jednotlivci a širokými vrstvami. Mnohé z toho pramenilo z minulosti. Monografie se v neposlední řadě zamýšlí i nad tím, proč leccos přežilo do moderní doby.

    The subject of the monograph is an interpretation of 18th-century Russia in a political and cultural historical context. The emphasis is on traditions, symbols and stereotypes. Russia is described as a geopolitical entity, following Moscow's Caesaropapeist state, but with a centre in St. Petersburg. Its construction has become one of a number of modernization, but in the daily life of society, few of the manifest steps that Russia, as an empire, has taken closer to more advanced countries. Especially in the sense of power and military. Following the tradition of the Moscow state, not only was the almighty Tsar responsible. His word was the law. Although Russia's 18th century was accompanied by secularization, faith, especially one based on Christian orthodoxy, was a pillar of everyday life. Not the Church. It became a state-based institution. The tsar and his state were decisive in everything. In the popular stereotype, the Tsar prayed for everything and everyone, he was alert to everything and protect the inhabitants of the state. He was the only one who knew best what was good for them. If this was not ideal at the moment, then it should have happened sometime in the future. In short, Russia has been on the way to a better tomorrow. At least in visions. The eighteenth century turned Russia into a pyramidal bureaucratic state that fulfilled the Tsar's decisions and wishes. Traditions and stereotypes persisted. But Russia has undergone positive changes, such as in science, art, and education. But even more changes were being prepared to fit in as a result of the unwillingness to change habits. Society's life remained rigid. Russia as a state has modernized, but social, economic, legal, and other scissors between privileged individuals and broad classes have opened up significantly in society. Much of it stemmed from the past. Last but not least, the monograph also reflects on why many things survived to modern times.
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0324621

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.