Počet záznamů: 1
Opevněná krajina. Lidé ve východních Krkonoších. Kritický katalog k výstavě
- 1.0548189 - HÚ 2022 RIV CZ cze B - Monografie kniha jako celek
Dušek, L. - Hájková, Olga - Juřena, J. - Kreisslová, S. - Nemeškal, Jiří - Nováková, Tamara - Rennerová, E. - Slavíček, Jan
Opevněná krajina. Lidé ve východních Krkonoších. Kritický katalog k výstavě.
[The Fortified Landscape: People in the Eastern Giant Mountains in 1938.]
Praha: Historický ústav Akademie věd České republiky, v. v. i., 2021. 354 s. ISBN 978-80-7286-387-7
Grant CEP: GA MK(CZ) DG20P02OVV010
Výzkumná infrastruktura: LINDAT/CLARIAH-CZ - 90101
Klíčová slova: Czechoslovak fortifications * Czech Germans * Everyday life
Obor OECD: History (history of science and technology to be 6.3, history of specific sciences to be under the respective headings)
Příběhem opevněné krajiny se prolínají tři tematické linky – příběhová, pramenná a prezentační. První je příběhem kolegů – historičky, archeoložky a etnologa. Každý dle metod své profese rámuje příběh procesem historického bádání. Ten je zavede do terénu, paměťových institucí všeho druhu, na kávu k pamětníkům, soukromým sběratelům či odborníkům i do virtuálního světa internetových databází. Druhá linka ukazuje nejrůznější typy historických pramenů – od písemných primárních a sekundárních (uložených v Čechách i Německu, v obou jazycích jižní strany hor – v českém i německém jazyce, latince i německém písmu), přes hmotné (nacházející se v terénu) až po ego dokumenty (různými způsoby zachycené vzpomínky dobových aktérů). Třetí linka je demonstrována prostřednictvím moderní grafické prezentace, která propojuje obě předchozí linky. Exponáty – prameny sdělují svá poselství v digitalizované podobě a jsou organicky propojeny s procesem jejich badatelské interpretace.
The story of The Fortified Landscape is built on three thematic lines. The first is the story of three colleagues – the historian, the archeologist and the ethnologist. Each of them frames the story through the methods of their scientific profession. Their research brings them to fieldwork, to visit memory institutions, private collectors or regional experts, to have a cup of coffee with contemporary witnesses or to search in web databases. The second line shows the broad variety of sources: the primary and secondary written sources (stored both in the Czech Republic and in Germany, written in Czech or German, in roman or gothic script), the material sources (located in the field), the ego-documents etc. The third line is demonstrated through the modern graphic presentation which binds together the previous lines. The exhibits tell their stories in a digital form and they are bound to the processes of their research interpretations.
Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0324290
Počet záznamů: 1