Počet záznamů: 1  

Pravěké komunity vnitřní periferie. Vývoj osídlení jižních Čech od 9. do počátku 1. tisíciletí př. Kr.

  1. 1.
    0546744 - ARÚ 2022 RIV CZ cze B - Monografie kniha jako celek
    Vondrovský, Václav (ed.) - Chvojka, O. (ed.) - Bumerl, J. - Hlásek, Daniel - Janda, F. - John, J. - Kapustka, K. - Kovačiková, L. - Novák, J. - Ptáková, M. - Pokorná, K. - Pokorný, P. - Šálková, T. - Šída, Petr - Vobejda, L.
    Pravěké komunity vnitřní periferie. Vývoj osídlení jižních Čech od 9. do počátku 1. tisíciletí př. Kr..
    [Prehistoric communities of an inner periphery. The settlement development of South Bohemia from the 9th to the early 1st millennium BC.]
    České Budějovice: Nakladatelství Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, 2021. 246 s. ISBN 978-80-7394-853-5
    Grant CEP: GA MŠMT(CZ) EF16_018/0002686; GA ČR(CZ) GA18-10747S
    Výzkumná infrastruktura: AIS CR II - 90134
    Institucionální podpora: RVO:67985912 ; RVO:68081758
    Klíčová slova: South Bohemia * Mesolithic * Neolithic * Eneolithic * Bronze Age * prehistoric occupation * periphery
    Obor OECD: Archaeology; Archaeology (ARUB-Q)

    Kniha přináší komplexní studii fenoménu periferie pravěkého osídlení, který je zkoumán na příkladovém regionu jižních Čech. Dlouhodobý badatelský zájem autorů se v této oblasti prolíná s faktory, jež, v porovnání s okolními regiony, utvářely specifické podmínky pro pravěké obyvatele. Kniha se pokouší odpovědět na otázky, s jakou dynamikou docházelo k osidlování periferní oblasti a naopak, kdy a vlivem jakých procesů bylo osídlení na ústupu. Jak významnou roli sehrála interakce s okolními centrálními oblastmi a jak se tento vztah vyvíjel v čase? Můžeme vůbec uvažovat o komunitách na periferii jako o společnostech v nějakém ohledu odlišných? Odpovědi jsou hledány v dlouhé časové perspektivě zabírající vývoj osmi tisíciletí od počátku mezolitu až po závěr doby bronzové.

    The book presents a complex study of the phenomenon of periphery within prehistoric occupation. It is examined in case region of South Bohemia where the long-term interest of authors mingles here with factors that, in comparison to neighbouring regions, formed a specific environment for prehistoric inhabitants. The book is seeking answers to questions concerning the dynamics by which periphery was settled and, on contrary, when and why did the occupation decline. How important was the interaction of periphery with neighbouring core regions and how did this relationship develop in time? Is it possible to consider communities that inhabited peripheries as societies being different in any aspect? Answers to these questions are sought in a longue dureé perspective comprising eight millennia of cultural development from the beginning of the Mesolithic to the end of the Bronze Age.
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0323174

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.