Počet záznamů: 1  

Bratr Odorik v zemi „kněze Jana“

  1. 1.
    0541778 - OÚ 2022 RIV CZ cze J - Článek v odborném periodiku
    Liščák, Vladimír
    Bratr Odorik v zemi „kněze Jana“.
    [Friar Odoric in Kingdom of 'Prester John'.]
    Dálný východ. Roč. 9, č. 2 (2019), s. 35-48. ISSN 1805-1049
    Institucionální podpora: RVO:68378009
    Klíčová slova: medieval travelogue * Franciscan missions * Odorik of Pordenone * Kingdom of Prester (King) John
    Obor OECD: History (history of science and technology to be 6.3, history of specific sciences to be under the respective headings)
    Způsob publikování: Open access
    https://kas.upol.cz/fileadmin/users/123/DaV_IX_2_2019.pdf

    Odorik z Pordenone (asi 1280/1285–1331), člen řádu františkánů, podnikl na počátku 14. století velkou cestu Asií až na dvůr Velikého chána v dnešním Pekingu. Na cestě zpět na západ prošel mj. i územím „kněze Jana,“ legendárního patriarchy a krále křesťanského národa, který sídlil na východ od muslimských zemí. Legenda o něm se transformovala v pestrou sbírku pověstí: podle nich byl Jan nástupcem biblických tří králů, štědrým vládcem a skvělým mužem vládnoucím říši, hraničící s rajskou zahradou, plné bohatství a zvláštních tvorů. Původní představa, že kněz Jan byl vládcem Indie, vzala za své, když do Evropy začali pronikat Mongolové. Tehdy začal být kněz Jan dáván do souvislosti právě s nimi, neboť Mongolové, ačkoliv celá společnost nebyla christianizována, měli mezi sebou početnou a vlivnou křesťanskou menšinu. S příchodem portugalských objevů ve východní Africe se pověst začala přesouvat do této oblasti, neboť se zde nacházelo Etiopské císařství s dlouhou křesťanskou tradicí. Janovo království bylo cílem pátrání generací cestovatelů a v dobách křížových výprav i symbolem naděje ve svaté válce proti muslimům. A bratr Odorik byl jedním z nich.

    Odoric of Pordenone (ca. 1280/1285–1331), a member of the Franciscan Order, ventured the great journey through Asia in the early 14th century to the court of the Great Khan in present-day Beijing. On the way back to the west, he passed through the territory of “Kingdom of Prester John,” the legendary patriarch and king of the Christian nation, who lived east of the Muslim lands. The legend transformed him into a diverse collection of legends: according to them, John was the successor of the biblical Three Kings, a generous ruler and a great man governing the empire, bordering the Garden of Eden, full of wealth and special creatures. The original idea that Priest John was the ruler of India was substituted when the Mongols began to invade Europe. At that time, Priest John began to be associated with them: although the whole society was not Christian, there existed number and influential Christian minority among them. With Portuguese discoveries in East Africa, the reputation began to shift to this area, where the Ethiopian Empire with a long Christian tradition was located. The Kingdom of Prester John was therefore the target of the search for generations of travelers and, in times of crusades, also a powerful symbol of hope in the holy war against Muslims. And brother Odorik was one of those.
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0325555

     
    Název souboruStaženoVelikostKomentářVerzePřístup
    DaV_IX_2_2019.pdf611.4 MBVydavatelský postprintpovolen
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.