Počet záznamů: 1  

Doporučená adaptační a mitigační opatření v rizikových oblastech výskytu přírodních požárů s přihlédnutím k měnícímu se klimatu

  1. 1.
    0539326 - ÚVGZ 2021 RIV CZ cze L3 - Certifikované metodiky
    Trnka, Miroslav - Čermák, Petr - Kudláčková, Lucie - Balek, Jan - Semerádová, Daniela - Brovkina, Olga - Zemek, František - Štěpánek, Petr - Zahradníček, Pavel - Bláhová, Monika - Cienciala, Emil - Beranová, J. - Zatloukal, V. - Albert, J. - Tumajer, J. - Možný, M. - Hájková, L. - Chuchma, F.
    Doporučená adaptační a mitigační opatření v rizikových oblastech výskytu přírodních požárů s přihlédnutím k měnícímu se klimatu.
    [Recommended adaptation and mitigation measures in risk areas of natural occurrence fires in the light of the changing climate.]
    Interní kód: MZP/2020/020/236 ; 2020
    Technické parametry: Schválilo Ministerstvo životního prostředí - Odbor bezpečnosti a krizového řízení - Sekce ochrany přírody a krajiny
    Ekonomické parametry: Metodika nemá povahu přímého generování tržeb nebo zisku a uživatelům bude poskytována bezplatně a formou zveřejnění.
    Certifikační orgán: MŽP. Datum certifikace: 30.03.2020
    Grant CEP: GA MV(CZ) VH20172020025
    Institucionální podpora: RVO:86652079
    Klíčová slova: adaption * mitigation * wildfire * clima
    Obor OECD: Climatic research
    www.firerisk.cz

    Metodika formuluje odstupňovaná adaptační a mitigační opatření ke zmírnění požárního rizika a šíření požáru v krajině (les a zemědělská půda). K tomu je předkládán postup variantního posouzení požárního rizika podle datových možností uživatele. Algoritmizace požárního rizika v lesích vychází z lesnické typologie k posouzení stanoviště, a přidává charakteristiky lesní vegetace. Na zemědělské půdě pak agronomické faktory zahrnují druh plodiny, souvislost pokryvu, vlastnosti stanoviště a vodní režim. Pro obě územní kategorie jsou uvedeny předpokládané dopady změny klimatu na požární riziko stanoviště ve střednědobém horizontu (k roku 2050). Metodika závěrem na příkladové studii demonstruje možnosti uplatnění modelového nástroje FlamMap k analýze požárních charakteristik.

    The methodology formulates graded adaptation and mitigation measures to mitigate fire risk and spread fire in the countryside (forest and agricultural land). To this end, a variant assessment procedure is presented fire risk according to the user's data capabilities. The algorithmization of fire risk in forests is based on forest typology to assess habitats, and adds forest vegetation characteristics. On agricultural Soil agronomic factors include crop type, cover cover, habitat and water characteristics regime. For both territorial categories, the expected impacts of climate change on fire risk are given habitat in the medium term (by 2050). Methodology in conclusion on a case study demonstrates the possibilities of using the model tool FlamMap for the analysis of fire characteristics.
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0317016

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.