Počet záznamů: 1  

Nedožité devadesátiny profesora Křena

  1. 1.
    0536150 - ÚSD 2021 CZ cze J - Článek v odborném periodiku
    Tůma, Oldřich
    Nedožité devadesátiny profesora Křena.
    [Unfinished ninety years of Professor Jan Křen.]
    Soudobé dějiny. Roč. 27, Č. 2 (2020), s. 415-419. ISSN 1210-7050
    Institucionální podpora: RVO:68378114
    Klíčová slova: Jan Křen * obituary * Czech historiography
    Obor OECD: History (history of science and technology to be 6.3, history of specific sciences to be under the respective headings)
    Způsob publikování: Pouze metadata

    Nekrolog připomíná předního českého historika Jana Křena (1930–2020). Patřil ke generaci historiků, která byla zprvu ovlivněna marxistickými šablonami a během šedesátých let se propracovala ke kritickému myšlení. Zapojil se do reformního hnutí v době pražského jara, kvůli tehdejším postojům byl vyloučen z komunistické strany a v sedmdesátých a osmdesátých letech pracoval v dělnické profesi. Soukromě se ale nepřestal věnovat historii. Připojil se k prvním signatářům Charty 77 a podílel se na produkci historického samizdatu a na „podzemních“ historických seminářích. Po roce 1989 se intenzivně zapojil do vědeckého života jako badatel, pedagog a organizátor. Na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze založil katedru německých a rakouských studií a dlouhá léta řídil Institut mezinárodních studií, na nějž se katedra přetvořila. Podílel se na činnosti institucí věnujících se česko(slovensko)-německým vztahům v minulosti a současnosti a jako člen vědeckých rad spolupracoval také s nově založeným akademickým Ústavem pro soudobé dějiny. Řada jeho prací vyšla v překladu v Německu. Jan Křen se v šedesátých zabýval především československou emigrací na Západě v době druhé světové války, později zejména dějinami česko-německých vztahů a dějinami střední Evropy, jimž věnoval monumentální dílo Dvě století střední Evropy (Praha, Argo 2005).

    The obituary remembers the leading Czech historian Jan Křen (1930–2020). He was one of a generation of historians which was initially influenced by Marxist views and which worked its way toward critical thinking in the 1960s. He joined the reformist movement during the Prague Spring, was expelled from the Communist party for his attitudes, and was working in a menial job in the 1970s and 1980s. However, he continued to devote himself to history privately. He was among the first signatories of the Charter 77 and was participating in the production of historical samizdat works and in “underground” historical seminars. Since 1989, he was intensively participating in scientific life as a researcher, lecturer and organizer. He established the Department of German and Austrian Studies at the Faculty of Social Sciences of the Charles University, and was the director of the Institute of International Studies which the department transformed itself into for many years. He participated in activities of institutions focusing on past and present Czech(oslovak)-German relations and also cooperated with the newly established Institute for Contemporary History of the Czech Academy of Sciences as a member of scientific councils. Many of his works have been translated and published in Germany. In the 1960s, Jan Křen was dealing with, in particular, Czechoslovak emigration in the West during WW2, and later especially with the history of Czech-German relations and the history of Central Europe, which his impressive work Two centuries of Central Europe (Dvě století střední Evropy. Praha: Argo, 2005) was devoted to.
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0314025

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.