Počet záznamů: 1  

Zemská samospráva a veřejné zdravotnictví. Diskuse o platech lékařů a správních úředníků veřejných nemocnic v Čechách na přelomu 19. a 20. století

  1. 1.
    0534929 - HÚ 2021 RIV CZ cze J - Článek v odborném periodiku
    Hlavačka, Milan
    Zemská samospráva a veřejné zdravotnictví. Diskuse o platech lékařů a správních úředníků veřejných nemocnic v Čechách na přelomu 19. a 20. století.
    [The Land Self-Government and Public Healthcare: A Discussion on the Salaries of Physicians and Administrative Officials of Public Hospitals in Bohemia at the Turn of the 20th Century.]
    Český časopis historický. Roč. 118, č. 3 (2020), s. 639-669. ISSN 0862-6111
    Výzkumná infrastruktura: LINDAT/CLARIAH-CZ - 90101
    Institucionální podpora: RVO:67985963
    Klíčová slova: Self-government of the Bohemian Kingdom * General public hospitals * Salaries of physicians
    Obor OECD: History (history of science and technology to be 6.3, history of specific sciences to be under the respective headings)
    Způsob publikování: Pouze metadata

    Úsilím městských a okresních samospráv byl před první světovou válkou vytvořen životaschopný systém celoplošné, veřejné a všeobecné zdravotní péče, jehož pateří se staly zdravotní obvody a hustá síť všeobecných okresních a obecních nemocnic, která byla doplněna okresními a zemskými ústavy pro nevyléčitelně postižené. Zdravotní a sociální systém úrazového a nemocenského pojištění přijatý v 80. letech 19. století k vybudování tohoto systému výrazně (synergicky) napomohl. Vznik celoplošného systému veřejně dostupné a více méně i levné nemocniční péče přinesl lékařům a zřizovatelům nemocnic dvě zásadní změny. Lékaři ve veřejných nemocnicích prvních výkonnostních tříd byli natolik vytíženi, že přestali mít čas na vedení soukromých praxí, které je doposud živily, a stále více byli pracovně (a i jinak) vázáni k nemocnicím a jejich pacientům. Tato proměna role nemocničního lékaře byla akcelerována na konci 19. století přílivem pacientů do všeobecných veřejných nemocnic, jejichž péče o pacienty se neustále zlepšovala. Samotné lékaře však postavila před otázku likvidace vlastních praxí ve prospěch služby v nemocnici. Pro jejich rozhodnutí měla rozhodující vliv nová kategorizace veřejných nemocnic spojená se zásadním zvýšením lékařských platu v roce 1907.

    The emergence of an across-the-board system of publicly available and more or less inexpensive hospital care in the form of the mass establishment of municipal and district public hospitals brought two fundamental changes to physicians and the founding entities of hospitals not only in Bohemia. Physicians in public hospitals of first efficiency class were so busy that they stopped having time to run the private surgeries that had fed them until then, and were increasingly tied to hospitals and their patients. This transformation in the role of the hospital physician was accelerated at the end of the 19th century by the influx of patients into general public hospitals, whose patient care was constantly improving. However, it presented the physicians themselves with the question of liquidating their own surgeries in favour of service in hospitals. The decisive influence on their decision was the new categorization of public hospitals associated with a fundamental increase in physicians’ salaries in 1907.
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0313061

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.