Počet záznamů: 1  

Analýza porozity sádrového odlitku na základě tomograficky získaných dat – pilotní měření pro ověření vhodnosti metody při zkoumání technologie výroby litých skulptur

  1. 1.
    0534312 - ÚTAM 2021 RIV CZ cze V - Výzkumná zpráva
    Kumpová, Ivana - Vopálenský, Michal
    Analýza porozity sádrového odlitku na základě tomograficky získaných dat – pilotní měření pro ověření vhodnosti metody při zkoumání technologie výroby litých skulptur.
    [Analysis of the porosity of a plaster cast, based on tomography data. Pilot measurement for the feasibility verification of the method for analyses of cast sculptures.]
    Telč: Národní galerie Praha, 2020. 11 s.
    Institucionální podpora: RVO:68378297
    Klíčová slova: X-ray computed tomography * cast sculptures * fine arts
    Obor OECD: Materials engineering

    Tomografický průzkum byl zaměřen na ověření metody založené na rentgenové tomografii pro kvalitativní popis vnitřní struktury litých soch (poškození, restaurátorské zásahy aj.), ale i pro zjištění způsobu a směru lití sádry/kamene. Existuje hypotéza, že v odlitku by mělo být pozorovatelné nerovnoměrné rozložení pórů co do velikosti (objemu) po jeho výšce. S hloubkou odlitku je očekávána zvyšující se četnost menších pórů a snižující se četnost větších pórů. Obdobně je se zvyšující se hloubkou očekávána nižší hodnota pórovitosti, tj. poměru objemu pórů k objemu vybrané oblasti. Znalost přesného rozložení pórů by tak mohla napovědět, jakým způsobem byla socha vylita, zejména v jaké poloze byla použitá forma při odlévání, kde byly licí otvory a v jakém počtu, jak proudila a mísila se litá hmota. Metoda byla ověřována na zkušebním vzorku a uvedené hypotézy se potvrdily jenom částečně.

    The aim of the tomographical research was the verification of the feasibility of the X-ray tomography for the qualitative description of the internal structure of the cast sculptures (damage, former restoration evidence etc.) and also for the characterization of the way and direction of the plaster pouring. There is a hypothesis that in the cast piece, the non-uniform distribution of pores as for the size (volume) along the vertical direction should be observable. The deeper in the piece, the higher amount of smaller pores and lower amount of bigger pores is expected. As well, lower porosity, i.e., ratio of the volume of the pores and the entire investigated volume, is expected deeper in the sample. The distribution of the pores could indicate, how the sculpture was made, in particular, where were the pouring holes and how many, what was the material flux like and how did it mixture. The method was verified on a specimen and the indicated hypotheses were only partly confirmed.
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0312956

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.