Počet záznamů: 1  

Mikromorfologie v archeologickém kontextu jako nástroj pro interpretace vzniku výplní pravěkých objektů: případová studie z Tvrdonic, okr. Břeclav

  1. 1.
    0525348 - GLÚ 2021 CZ cze J - Článek v odborném periodiku
    Lisá, Lenka - Trampota, F.
    Mikromorfologie v archeologickém kontextu jako nástroj pro interpretace vzniku výplní pravěkých objektů: případová studie z Tvrdonic, okr. Břeclav.
    [Micromorphology in the archaeological context as a tool for interpretation of prehistoric feature fills: A case study from Tvrdonice, Břeclav district.]
    Přehled výzkumů. Roč. 61, č. 1 (2020), s. 87-95. ISSN 1211-7250
    Institucionální podpora: RVO:67985831
    Klíčová slova: Central Moravia * Upper Palaeolithic * Aurignacian * settlement * rescue excavation * lithics
    Obor OECD: Archaeology
    Způsob publikování: Open access
    http://pv.arub.avcr.cz/61_1_01.pdf

    Příkladová studie z lokality Tvrdonice je zaměřena na představení mikromorfologické analýzy jako potenciálně nadějné metodiky pro porozumění formačních procesů při vzniku výplní pravěkých objektů. Z makroskopického a mikromorfologického posouzení výplně starobronzového objektu na něž v superpozici nasedá laténská zahloubená stavba je zřejmé, že výplň starobronzového objektu je tvořena jednak vátými písky v superpozici s „in situ“ nebo na krátkou vzdálenost přemístěnými půdami. Podlaha laténské zahloubené stavby je tvořena jednak pasivní vrstvou (svrchní část výplně starobronzového objektu) a dále aktivní vrstvou reprezentovanou střídajícími se vrstvičkami světlejších a tmavších lamin. Zatímco tmavší laminy odrážejí nášlapovou vrstvu, světlejší laminy jsou tvořeny rekrystalizovaným popelem, který impregnuje nášlapovou vrstvu. Nejsvrchnější část výplně je tvořena zásypem, který nenese známky pedogenního ovlivnění, což indikuje nejspíše cílené zanesení objektu (planýrku).

    Micromorphology in the archaeological context is a methodological tool of modern multidisciplinary archeology. It is basically a microscopic characterization of sediments in a direct context of archaeological situations with the aim of detecting formation processes, the knowledge of which is essential for further interpretations. This method was applied to the sediment fill of two features in a stratigraphic relationship from the locality Tvrdonice – “Pole od Týnecka”. Samples were taken from a La Tène recessed structure fill and an earlier Bronze Age pit that is superimposed below the La Tène feature. From a macroscopic and micromorphological point of view, it is evident that the fill of an Early Bronze Age feature consists of wind-blown sands in superposition with in situ or slightly displaced soil material. Micro-layers detected macroscopically are only related to object leveling. The layer of soil beneath the “floor” of the La Tène recessed building displays signs of long-term bioturbated soil, i.e. the La Tène building was founded in an existing depression. The active floor layer of the La Tène building is represented by alternating layers of lighter and darker laminae. While the darker laminae represent the trampled layer, the lighter laminae consist of recrystallized ash, which impregnates the trampled layer. On a social level, this finding can be interpreted as the creators of the La Tène recessed building choosing to minimize labour costs by using the recessed terrain and thus avoiding the excavation of the building floor. The utility area possessed a purposefully modified surface, which is related to ergonomic efficiency, but its function is unknown. The uppermost part of the fill is formed by backfill that does not show any signs of pedogenic influences, which indicates that the object was intentionally filled (leveled).
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0311114

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.