Počet záznamů: 1  

Čecho/slovakismus

  1. 1.
    0519836 - FLÚ 2020 CZ cze B - Monografie kniha jako celek
    Hudek, A. (ed.) - Kopeček, Michal (ed.) - Mervart, Jan (ed.)
    Čecho/slovakismus.
    [Czecho/slovakism.]
    Praha: NLN, 2019. 478 s. ISBN 978-80-7422-679-3; ISBN 978-80-7285-229-1
    Grant ostatní: AV ČR(CZ) StrategieAV21/11
    Program: StrategieAV
    Institucionální podpora: RVO:67985955 ; RVO:68378114
    Klíčová slova: Czechoslovakism * analytical tool * mid-19. Century * split of Czechoslovakia
    Obor OECD: History (history of science and technology to be 6.3, history of specific sciences to be under the respective headings)

    Kniha je výsledkem odborné spolupráce a přátelských setkání slovenských a českých historiček a historiků. Cílem knihy bylo pojmout koncept čechoslovakismu a jeho historických proměn natolik systematicky, nakolik to dovolí sestava přispěvatelů, a pojednat o něm formou kolektivní monografie, jež bude zahrnovat období od poloviny 19. století až do rozpadu Československa. Některé z textů v knize přítomných jsou více konceptuálně zaměřené, jiné kladou důraz na společenskou praxi, respektive na zkušenosti aktérů, ale v konečném důsledku se jedno bez druhého neobejde. Důraz na sociální praxi také vede ke sdílenému „širšímu“ pojetí pojmu „čechoslovakismus“. Na rozdíl od řady starších prací, které jej často chápaly úzce politicky jako ideologický projekt a zdůrazňovaly jeho „instrumentální“ povahu, vystupuje v našich textech spíše jako produktivní pracovní hypotéza a současně analyticko-organizační nástroj, jímž testujeme širší sociálně-historické pozadí tohoto mnohovrstevnatého fenoménu.

    This book is a result of professional collaboration and friendly encounters among a group of Czech and Slovak historians over the course of several years. The aim of the book was to approach the concept of Czechoslovakism and its historical progression as systematically as possible, which was ultimately dictated by the specific makeup of the contributors, and to do so in the form of a collective monograph covering the time span from the mid-19th century to Czechoslovakia’s dissolution in 1992/1993. Some of the authors take a strongly conceptual approach, while others focus more closely on social practice and individual experience. Regardless, the authors’ shared emphasis on social practice in their historical analyses encourages a “wider” conception of “Czechoslovakism.” Unlike most existing work, which often understood “Czechoslovakism” as a narrowly political or ideological project and underscored its “instrumental” character, the studies in the present volume deal with “Czechoslovakism” as a productive working hypothesis and simultaneously an analytical and organizational tool, intended to examine the broader social-historical background of this multilayered phenomenon.
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0304819

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.