Počet záznamů: 1  

„A přišel ti naproti?“: dohled rodičů jako neviditelná bariéra prostorového chování jejich dcer ve vzdálených univerzitních městech

  1. 1.
    0517721 - ÚGN 2020 RIV CZ cze J - Článek v odborném periodiku
    Osman, Robert - Jíchová, J.
    „A přišel ti naproti?“: dohled rodičů jako neviditelná bariéra prostorového chování jejich dcer ve vzdálených univerzitních městech.
    [“And Did He Come to Pick You Up?”: Parental Control as an Invisible Barrier to the Spatial Behaviour of Daughters in Distant University Cities.]
    Sociální studia. Roč. 16, č. 1 (2019), s. 103-122. ISSN 1214-813X
    Institucionální podpora: RVO:68145535
    Klíčová slova: dohled * strach o druhé * rodiče
    Obor OECD: Environmental sciences (social aspects)
    Způsob publikování: Open access
    https://doi.org/10.5817/SOC2019-1-103

    Výzkum pocitu bezpečí se dlouho zaměřoval pouze na zkoumání strachu o sebe, neméně důležitý je ale i strach o jiné, tzv. altruistický strach, který se může na celkovém pocitu bezpečí významně podílet. Strach o jiné se zároveň pojí i s potřebou dohledu a kontroly nad těmi, o které se bojíme. Příspěvek se tak zaměřuje na význam přeneseného, prostorově nepřítomného dohledu rodičů pro strach jejich dcer, které se přestěhovaly z populačně malé obce do velkého vzdáleného univerzitního města. Prostřednictvím polostrukturovaných rozhovorů se studentkami prvních a druhých ročníků vysokých škol zkoumáme, jak se v průběhu období přechodu na vysokou školu proměňoval jejich pocit bezpečí a nebezpečí v novém prostředí, jak k jejich odchodu přistoupili rodiče, jak s nimi komunikovali a jak na ně i přes prostorové oddělení nadále dohlíželi. Příspěvek ukazuje, jakých nejrůznějších podob může nabývat vzájemný vztah dohledu rodičů a strachu komunikačních partnerek, respektive jakým způsobem se může vzájemně prolínat strach o druhé se strachem o sebe.

    Research on perceptions of security has long focused on exploring fear for oneself, but fear for other person, so-called altruistic fear, which can contribute significantly to the overall perception of security, is equally important. Fear for others is also related to the need for surveillance and control over those for whom we worry. This article focuses on the importance of transferred, spatially absent parental control for the perception of fear for daughters who moved from a small municipality to a large, distant university city. Through semi-structured interviews with female first and second year college students, we examine how their feelings of safety and danger in the new environment transformed during their transition to university, how parents approached their leaving home and how they communicated with their daughters, and how the parents continued to supervise them despite the spatial divide. Our analysis shows the different forms that the relationship between parental control and their daughter’s fear can take, and how fear for oneself can be interwoven with fear for others.
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0303014

     
    Název souboruStaženoVelikostKomentářVerzePřístup
    UGN_0517721.pdf0407.3 KBVydavatelský postprintpovolen
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.