Počet záznamů: 1  

Nová věda v novém státě – Emancipace československé vědy v rámci ČSNRB s přihlédnutím k historické slavistice

  1. 1.
    0517143 - MÚA 2021 RIV CZ cze J - Článek v odborném periodiku
    Brádlerová, Daniela
    Nová věda v novém státě – Emancipace československé vědy v rámci ČSNRB s přihlédnutím k historické slavistice.
    [Czechoslovak National Research Council – New science in a new state.]
    Práce z dějin Akademie věd. Roč. 11, č. 1 (2019), s. 1-18. ISSN 1803-9448
    Grant CEP: GA ČR(CZ) GA18-20451S
    Institucionální podpora: RVO:67985921
    Klíčová slova: Czechoslovak National Research Council, 1920s - 1930s
    Obor OECD: History (history of science and technology to be 6.3, history of specific sciences to be under the respective headings)
    Způsob publikování: Open access s časovým embargem

    Československá národní rada badatelská patřila v meziválečném Československu k významným a specifickým vědeckým institucím. V první řadě úzce souvisela s úsilím československé vědy o začlenění do mezinárodního rámce, ale též s emancipací vůči vědě německé. Zároveň ji lze považovat za jakési výstavní okno naší republiky, které mělo světu ukázat, že se československá věda může uspět a snést srovnání na mezinárodním vědeckém poli. ČSNRB jednak vyvíjela svou vlastní vědeckou činnost prostřednictvím jednotlivých odborů a komitétů, ale především fungovala jako zprostředkovatel zahraničních styků pro jednotlivce a vědecké instituce. Její členové byli aktivními a v řadě případů iniciativními účastníky mezinárodních projektů. Její činnost byla ukončena v rámci celkové reorganizace československé vědy v roce 1952/1953. I když československé mezinárodní vědecké styky probíhaly také autonomně mimo rámec ČSNRB, její význam pro vědu je nezpochybnitelný. Rada poskytla fungující rámec pro začlenění československé vědy do světového, ale zejména evropského kontextu a v rámci CIR/CIUS patřila k aktivním a efektivně fungujícím členům. Příspěvek se věnuje především složitému vzniku této instituce a úsilí o reformu a internationalizaci české vědy.

    The Czechoslovak National Research Council (ČSNRB) was a significant and unique scientific institution in the interwar Czechoslovakia. Firstly, it was closely connected to the Czechoslovak science efforts of integration in the international framework, but also to the emancipation to German science. At the same time, it was treated as a “window” to the Czechoslovak Republic, which would show that the Czechoslovak science can succeed and bear comparison in the international scientific field. The ČSNRB developed its own scientific work in individual departments and committees, but also worked as an intermediary in foreign relations for scientists and scientific institutions. Its members were active participants and in many cases initiators of international projects. Its activities ended with the general reorganization of Czechoslovak science in 1952/1953. Although Czechoslovak international scientific contacts were also made independently of ČSNRB, its importance for Czechoslovak science is indisputable. ČSNRB provided the operating framework for the integration of Czechoslovak science into the European and world context. This article examines the complicated origin of this institution and the efforts to reform and internationalize the Czech science, especially the technical and natural sciences.
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0302432
     
    Název souboruStaženoVelikostKomentářVerzePřístup
    MUA_0517143.pdf3684.7 KBVydavatelský postprintpovolen
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.