Počet záznamů: 1  

Ars obligatoria

  1. 1.
    0511452 - FLÚ 2020 RIV CZ cze J - Článek v odborném periodiku
    Vlasáková, Marta
    Ars obligatoria.
    [Ars obligatoria.]
    Filosofický časopis. Roč. 67, č. 5 (2019), s. 753-766. ISSN 0015-1831
    Grant CEP: GA ČR(CZ) GA17-15645S
    Institucionální podpora: RVO:67985955
    Klíčová slova: Medieval logic * obligationes * positio * consequences and consistency * Aristotle * “Topics”
    Obor OECD: Philosophy, History and Philosophy of science and technology
    Způsob publikování: Open access
    https://kramerius.lib.cas.cz/view/uuid:8f16c9e1-6b2e-45ec-b19f-b6434bf7750b?article=uuid:19af7a56-b473-4a85-8204-7289a9b8a693

    V rámci středověké logiky dochází k rozvoji dnes poněkud záhadného logického žánru de obligationibus. Jedná se o rozbor jakési formy “disputace” probíhající mezi oponentem a respondentem – oponent předkládá respondentovi postupně jednotlivá tvrzení a on k nim vždy musí podle přesně stanovených pravidel zaujmout určité stanovisko. Moderní interpreti si často nejsou jisti, k jakému účelu byl tento logický žánr rozvíjen, a jejich názory na způsob jeho objasnění pomocí pojmů moderní logiky a jeho zařazení do soudobých logických koncepcí se často rozcházejí. Domnívám se, že k pochopení tohoto žánru je potřeba větší měrou vyjít od jeho pravděpodobného zdroje, totiž rozboru dialektické argumentace v Aristotelových Topikách, a méně se snažit tuto nauku ztotožňovat s často velmi specializovanými moderními logickými postupy. Ve spisech de obligationibus se totiž na pozadí stylizované dialektické disputace rozebírají různorodé logické problémy.

    In the framework of Medieval logic, a somewhat enigmatic logical genre, de obligationibus, developed. It concerned an analysis of a certain form of “disputation” taking place between an opponent and a respondent – the opponent successively put forward particular assertions to the respondent and he always had to assume a certain position towards them according to precisely stipulated rules. Modern interpreters are often not certain what precise purpose this logical genre served, and their opinions on the manner of its elucidation, using concepts of modern logic and inserting it into the contemporary approach of modern logic, often diverge. I believe that if this genre is to be correctly understood, it is in considerable measure necessary to set out from its probable source, that is from the analysis of dialectical argumentation in Aristotle’s Topics, and less so to try and equate the doctrine with the often very specialized methods of modern logic. In the treatises of de obligationibus, that is to say, against the backdrop of a stylized, dialectical disputation, disparate logical problems are mulled over.
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0301720

     
    Název souboruStaženoVelikostKomentářVerzePřístup
    2019_J_0511452.pdf1185 KBVydavatelský postprintpovolen
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.