Počet záznamů: 1  

Čeští etnologové 50. let v přední linii boje za vědecký ateismus?

  1. 1.
    0511447 - ÚSD 2020 RIV CZ cze J - Článek v odborném periodiku
    Olšáková, Doubravka
    Čeští etnologové 50. let v přední linii boje za vědecký ateismus?
    [Czech Ethnographers as Leading Fighters for Atheism in the 1950s
    .]
    Práce z dějin Akademie věd. Roč. 10, č. 1 (2018), s. 1-17. ISSN 1803-9448
    Institucionální podpora: RVO:68378114
    Klíčová slova: atheism * ethnology * history of sciences
    Obor OECD: History (history of science and technology to be 6.3, history of specific sciences to be under the respective headings)
    Způsob publikování: Open access
    https://www.mua.cas.cz/sites/default/publicFiles/COMMERCE/casopis_files/2019/12/06/11-37-58/plnotextova_verze_full_text_1_2018.pdf

    Padesátá léta 20. století byla pro československou vědu obdobím obrovských změn a to jak ve sféře institucionální, tak především co do její ideologizace a indoktrinace. Tyto změny se dotkly také oborů etnologie a etnografie. Důvody byly nasnadě – zkoumání „lidu” mělo především legitimizovat plány na ustavení nové lidově-demokratické společnosti a vydat podrobnou vědeckou zprávu o její historické cestě ke komunismu. V rámci diferenciace sociální funkce vědy v totalitárních režimech byla i těmto oborům v novém prostředí určena specifická funkce: jejich cílem byla nejen ideologizace oboru, ale také indoktrinace obyvatelstva a prosazování ateismu. Text tedy sleduje především působení hlavních osobností poválečné etnologie/etnografie jako například Otakara Nahodila, ale také jejich institucionálních představitelů, jak například dlouholetého vedoucího katedry FF UK Otakara Pertolda.

    The 1950s were a period of profound changes in Czechoslovak science, both on an institutional level and with respect to its ideologization and indoctrination. These changes also applied to ethnology and ethnography. The reasons for this development are not hard to find: under the new regime, the goal of any investigation of „the people” was to legitimise plans for the establishment of a new people’s democracy and to produce a detailed scientific report about the society’s historical journey towards communism. A totalitarian regime thus assigned these sciences a specific function: its goal was not only to ideologize these sciences, but also, and above all, to indoctrinate the population and to promote atheism. This contribution follows the life and work of some of the leading personages of Czechoslovak post-war ethnology and ethnography, such as Otokar Nahodil, and Otokar Pertold, the long-serving departmental head at the Charles University Faculty of Arts.
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0301716

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.