Počet záznamů: 1  

Vlastní bydlení jako finanční bonus k důchodu

  1. 1.
    0508789 - SOÚ 2020 RIV CZ cze B - Monografie kniha jako celek
    Mikeszová, Martina (ed.) - Sunega, Petr - Lux, Martin - Aresta, Veronika
    Vlastní bydlení jako finanční bonus k důchodu.
    [Housing wealth as financial bonus to old age pension.]
    1. - Praha: Sociologické nakladatelství (SLON): Sociologický ústav AV ČR, v. v. i., 2018. 165 s. Sociologické aktuality, 46. ISBN 978-80-7419-279-1; ISBN 978-80-7330-340-2
    Grant CEP: GA ČR GA16-06335S
    Institucionální podpora: RVO:68378025
    Klíčová slova: social inequalities * housing wealth * elderly
    Obor OECD: Sociology

    Kniha se zabývá otázkou, zda samotné vlastnictví bydlení může pomoci vyřešit finanční obtíže ve stáří a představovat doplňkový zdroj příjmu. Autoři a autorky objasňují postoje Čechů k vlastnímu bydlení v souvislosti s finančním zajištěním na stáří, a to na základě statistických dat i speciálně provedených výzkumů. V souvislosti se stárnutím české populace je generace dnešních čtyřicátníků stále silněji nabádána k tomu, aby se sama dostatečně zajistila na důchod. Spoří si však Češi dostatečně? Výzkumy ukazují, že tomu tak není, a proto se nabízí otázka, jak bude početná generace tzv. Husákových dětí čelit předpokládaným finančním nesnázím v důchodu. Právě bohatství uložené ve vlastním bydlení, které představuje pro většinu Čechů největší část jejich jmění, může být oním zdrojem příjmů. Budou však rodiče jako vlastníci ochotni spotřebovat své bydlení na úkor dědictví pro své děti? Mnohé poznatky z výzkumu dokládají, že většina Čechů chápe své bydlení jako majetek, který dává rodině jistotu a který jednou dostanou či zdědí jejich potomci. Právě potřeba zanechat dětem nějaký majetek a pomoci jim být také vlastníky, mít onu „jistotu bydlení“, je jedním z hlavních důvodů, proč již dopředu zavrhují jakoukoliv možnost zpeněžit své vlastní bydlení. Není však vyloučeno, že finanční tíseň může tyto představy značně proměnit a že se i u nás rozšíří zahraniční modely, které umožňují zůstat do konce života ve svém vlastním bydlení a současně využít podstatnou část jeho hodnoty pro spotřebu v důchodovém věku. Kniha seznamuje čtenáře právě s takovými inovativními finančními modely fungujícími zejména v zahraničí. Na základě speciálně provedeného výzkumu pak hodnotí jejich možné využití v českém prostředí.

    Authors of the book focus on the question, whether the housing wealth (i.e. homeownership or ownership of a flat) can help in coping with financial difficulties in older age and whether it can serve as an additional source of income in retirement age. Authors present findings from housing attitudes surveys of the Czech population related to financial security in older age, and attitudes towards the housing wealth and its potential withdrawing in retirement age. The surveys show that savings of economically active population for retirement are not sufficient. It arises question of how they will manage potential financial difficulties in retirement age. Housing wealth with the highest share on total wealth for majority of the population might be source of additional income. Will be homeowners willing to consume their housing wealth instead of provide it as heritage for their children? The findings from surveys show that most Czechs perceive their home/flat as a source of security and they expect that it will be passed to their children. Therefore they perceive any option of how to withdraw their housing wealth rather negatively. However, future development can change their opinion. The authors introduce financial instruments allowing the use of the housing wealth as additional source of income. Moreover, they assess their applicability in the Czech Republic.
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0299603

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.