Počet záznamů: 1  

Kdybychom na ty padlé zapomněli, je to, jako by zemřeli podruhé. Sepulkrální památky na královéhradeckém bojišti z roku 1866

  1. 1.
    0507791 - HÚ 2020 RIV CZ cze C - Konferenční příspěvek (zahraniční konf.)
    Kessler, Vojtěch - Šrámek, J.
    Kdybychom na ty padlé zapomněli, je to, jako by zemřeli podruhé. Sepulkrální památky na královéhradeckém bojišti z roku 1866.
    [Should the fallen be forgotten it is as if they died for the second time. Sepulchral monuments at the Hradec Králové Battlefield of 1866.]
    Epigraphica & Sepulcralia 8. Fórum epigrafických a sepulkrálních studií. Praha: Artefactum, 2019 - (Roháček, J.), s. 279-302. ISBN 978-80-88283-17-1.
    [Zasedání k problematice sepulkrálních památek /15./. Praha (CZ), 19.10.2016-21.10.2016]
    Institucionální podpora: RVO:67985963
    Klíčová slova: sepulchral monuments * battlefield * Hradec Králové * Bohemia * 19th century
    Obor OECD: History (history of science and technology to be 6.3, history of specific sciences to be under the respective headings)

    Pomníky z prusko-rakouské války mají ve své drtivé většině pietní rozměr, ani pruská strana nestavěla na bojištích pomníky, hrdě hlásající přemožení nepřítele. I díky této pietní a komemorativní podstatě přežily pomníky z prusko-rakouské války bez zásadní úhony rok 1918 a nebyly cíleně likvidovány ani v období nacistického protektorátu a komunistického Československa. Památky z prusko-rakouské války, tvořící v Čechách, Moravě i ve Slezsku velmi pestrý celek s logickým těžištěm u Hradce Králové, se tak dochovaly dodnes a představují zcela unikátní soubor funerální plastiky a architektury, jehož výjimečnost je tvořena nejen jeho uměleckou, paměťovou a pietní rovinou, ale právě i stavem dochování. Pro historiky jsou pomníky z prusko-rakouské války zajímavým objektem při studiu historické paměti, jejího fungování a působení, neboť pomníky už ze své podstaty slouží přednostně účelu fixace paměti.

    Monuments of the Austro-Prussian War have in their overwhelming majority memorial dimension. Thanks to their commemorative character, the monuments survived the year of 1918 and were not deliberately destroyed during the Nazi and Communist totalitarianism. Monuments of the Austro-Prussian War in Bohemia, Moravia and Silesia present a heterogeneous group with its Centre in Hradec Králové. Thanks to them a completely unique set of funerary sculpture and architecture is still in existence until these days. Its uniqueness lies not only in its artistic, memorial and revential basis. For historians monuments of the Austro-Prussian War represent an interesting object in their study of historical memory, its function and impact, as memorials were primarily intended to fix a memory.
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0298761

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.