Počet záznamů: 1  

Bohuslav Raýman. Vědec, vlastenec a Evropan

  1. 1.
    0507314 - ÚSD 2020 RIV CZ cze B - Monografie kniha jako celek
    Štrbáňová, Soňa
    Bohuslav Raýman. Vědec, vlastenec a Evropan.
    [Bohuslav Raýman. Scientist, Patriot and European.]
    Praha: Národohospodářský ústav Josefa Hlávky, 2019. 297 s. Studie Národohospodářského ústavu Josefa Hlávky, 1. ISBN 978-80-88018-23-0
    Institucionální podpora: RVO:68378114
    Klíčová slova: Bohuslav Raýman * history of Czech science * Czech Academy of Sciences
    Obor OECD: History (history of science and technology to be 6.3, history of specific sciences to be under the respective headings)

    Bohuslav Raýman (1852-1910) byl českým chemikem, popularizátorem vědy a předním organizátorem jazykově české vědy na rozhraní 19. a 20. století. Monografie se zabývá profesionálními i osobnostními aspekty této postavy. Raýman studoval u vůdčích evropských chemiků F. A. Kekulého, Ch. A. Wurtze and Ch. Friedela v Bonnu a v Paříži. V Praze se stal docentem na české technice (1878) a poté profesorem organické chemie na české univerzitě (1890, 1897). Jeho vědecká a pedagogická práce zahrnovala organickou chemii, biochemii a fyzikální chemii. Jako organizátor vědy zaujímal vedoucí pozice ve Spolku chemiků českých, v České akademii věd a umění a v dalších institucích a redigoval několik profesionálních a popularizačních časopisů. Stýkal se nejen s významnými osobnostmi české vědy a umění, ale tako s badateli z řady evropských zemí a z Indie. Mezi jeho významné popularizační počiny patří obnovení časopisu Živa a množství hesel v Ottově slovníku naučném. Monografie předkládá nejen nové poznatky o Raýmanově životě a díle, nýbrž též o jeho úsilí propojit vědu a umění v české společnosti, vymýtit nacionalizmus a provinciálnost z české vědy a integrovat českou vědu a kulturu do mezinárodních proudů.

    Bohuslav Raýman (1852-1910) was a Czech chemist, popular science writer and a foremost organizer of the linguistically Czech science at the turn of the 19th century. The monograph deals with both professional and personal aspects of his personality. Raýman studied with the leading European chemists F. A. Kekulé, Ch. A. Wurtz and Ch. Friedel in Bonn and Paris. In Prague he became dozent at the Czech Technical University (1878), then professor of organic chemistry at the Czech University (1890, 1897). His scientific research and university lectures encompassed organic chemistry, biochemistry and physical chemistry. As organizer of science he held leading positions in the Society of Czech Chemists, the Czech Academy of Sciences and Arts and other institutions and edited several professional and popular journals. His contacts included not only top notch Czech scientists and artists, but also scholars from several European countries and India. Among his important popularizing activities belong restoration of the Živa journal and numerous articles in Otto’s Encyclopaedia. The monograph presents not only new findings on Raýman’s life and work but also reflects his efforts to link up science and culture in the Czech society, eradicate nationalism and provinciality from the Czech science and integrate Czech science and culture into international scientific currents.
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0298323

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.