Počet záznamů: 1  

Hodnocení plošné heterogenity vybraných půdních vlastností pozemků na základě obrazové spektroskopie a satelitních dat

  1. 1.
    0503640 - ÚVGZ 2019 RIV CZ cze L3 - Certifikované metodiky
    Zemek, František - Pikl, Miroslav - Lukas, Vojtěch - Ždímal, V. - Kraus, M. - Širůček, P.
    Hodnocení plošné heterogenity vybraných půdních vlastností pozemků na základě obrazové spektroskopie a satelitních dat.
    [Spatial heterogeneity of selected soil properties assessed from airborne imaging spectroscopy and satellite imagery data.]
    Interní kód: 978-80-87902-25-7 ; 2019
    Technické parametry: Metodiku schválil Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský pod č.j. 041650/2019
    Ekonomické parametry: Ekonomické přínosy užití metodiky jsou spojeny především s uplatněním variabilní aplikace hnojiv a ochranných prostředků rostlin, mimoekonomické s ochranou půdního fondu a životního prostředí (např. cílená protierozních opatření v rámci částí pozemků). Ekonomické hodnocení lze částečně odvodit z úspor hnojiv na vybraných pozemcích zemědělské společnosti Rostěnice a.s. Na základě výnosového potenciálu pozemků, do kterého vstupuje hlavně zastoupení obsahu půdního uhlíku a jílů, prokázalo v případě aplikace fosforečných hnojiv snížení množství aplikovaných látek přibližně o 38 %, v případě draselných hnojiv o 60 % oproti variantě uniformní aplikace. Z toho asi polovina může připadat na znalost prostorového rozložení uhlíku a jílových minerálů jako základu sorpčního komplexu půd.
    Certifikační orgán: Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský. Datum certifikace: 18.03.2019
    Výzkumná infrastruktura: CzeCOS II - 90061
    Institucionální podpora: RVO:86652079
    Klíčová slova: soil properties, soil heterogeneity * soil heterogeneity * remote sensing
    Obor OECD: Soil science
    http://www.czechglobe.cz/wp-content/uploads/2019/03/

    Cílem metodiky je prezentace nových a ekonomicky efektivních metod a postupů vhodných k hodnocení plošné homogenity vybraných půdních vlastností pozemků jako základu pro optimalizaci výživného režimu plodin. Hlavní důraz byl kladen na reálnou aplikovatelnost metodiky, tedy: 1/přiměřenou jednoduchost proveditelnosti při zachování dostatečné spolehlivosti výsledků pro uživatele na úrovni agronoma specialisty, 2/dostupnost potřebných dat, 3/ekonomický aspekt uplatnění pro široký okruh uživatelů. Metodicky je uživatel seznámen s principy laboratorní a pozemní spektroskopie půd a pak jsou uvedeny postupy využití leteckých hyperspektrálních a satelitních multispektrálních dat k hodnocení plošné heterogenity vybraných půdních vlastností. Všechny postupy byly ověřeny na plošné a provozní úrovni středního zemědělského podniky.

    The methodology aims at presenting new and economically efficient approaches to assessment of spatial heterogeneity of selected properties of bare soils. There are three key features the authors paid attention: 1/the simplicity in usage with keeping sufficient accuracy, 2/data availability, 3/economic aspects allowing application to many users. The methodology covers two complementary parts. The first one gives an overview of laboratory and field soil spectroscopy. It is followed by a detail description of practical application of airborne hyperspectral and satellite multispectral data in assessment of spatial heterogeneity of bare soils. All applied methods have been developed and tested on scale of medium size farm.
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0295457

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.