Počet záznamů: 1  

Jádro havarijního modelu pro městskou zástavbu & Experimenty úniků plynu pro rurální oblast

  1. 1.
    0501584 - ÚT 2019 RIV CZ cze V - Výzkumná zpráva
    Chaloupecká, Hana - Jakubcová, Michala - Kellnerová, Radka - Jurčáková, Klára
    Jádro havarijního modelu pro městskou zástavbu & Experimenty úniků plynu pro rurální oblast.
    [Core of emergency model for urban canopy & Experiments of gas leakages for rural area.]
    Praha: Ústav termomechaniky AV ČR, 2018. 20 s. Z-1594/18.
    Grant CEP: GA TA ČR(CZ) TJ01000383
    Institucionální podpora: RVO:61388998
    Klíčová slova: wind tunnel * puff * dispersion of pollution
    Obor OECD: Meteorology and atmospheric sciences

    Zpráva se skládá ze dvou částí.
    První část se zabývá tvorbou jádra havarijního modelu pro krátkodobé úniky plynů pro případ městské zástavby. Je zde vysvětlen postup při tvorbě daného modelu, kde po zadání vstupních údajů o úniku plynu jako výstup získáme hustoty rozdělení pravděpodobnosti pro jednotlivé charakteristiky úniku (např. 99. percentil koncentrací) a jednotlivá zasažená místa. Z výstupu lze mimo jiné vyčíst, jaké jsou nejpravděpodobnější hodnoty charakteristik oblaku, se kterými se při nehodě můžeme setkat, ale i extrémní případy. Toto je největší rozdíl oproti dosud běžně užívaným modelům pro bezpečnostní složky, u nichž jsou jako výstup k dispozici pouze průměrné kontury pro oblaky a koncentrační pole.
    Ve druhé části zprávy jsou popsány experimenty úniků plynu pro rurální oblast. Jedná se jak o splnění podobnostních kritérií při modelování v aerodynamickém tunelu, tak o samotné experimenty a tvorbu databáze ze získaných údajů.


    The report consists of two parts.
    The first part copes with the development of an emergency model core for short-term gas leakages for urban canopy. It is explained a procedure in the development of the model, in which after recording input data describing a gas leakage as an output probability density functions for individual puff characteristics and exposed places are obtained. From the output, one can see for example the most probable puff characteristics, which can occur during an accident as well as extreme cases. This is the biggest difference in comparison with the usually used emergency models, in which only mean puff contours and concentration fields are the output.
    In the second part, experiments of gas leakages for rural area are described. Fulfilment of similarity criterions in wind-tunnel modelling as well as the experiments themselves and the database development is showed.

    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0293925

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.