Počet záznamů: 1  

Mezi konkurencí a spoluprací. Univerzita Karlova a Československá akademie věd 1945–1969

  1. 1.
    0497414 - MÚA 2019 RIV CZ cze B - Monografie kniha jako celek
    Jareš, J. - Franc, Martin - Svobodný, P. - Kunštát, Miroslav - Cajthaml, P.
    Mezi konkurencí a spoluprací. Univerzita Karlova a Československá akademie věd 1945–1969.
    [Between competition and cooperation. Charles University in Prague and Czechoslovak Academy of Sciences 1945–1969.]
    Praha: Karolinum, 2018. 360 s. ISBN 978-80-246-3978-9
    Grant CEP: GA ČR GA13-09541S
    Institucionální podpora: RVO:67985921
    Klíčová slova: Charles University, Prague * Czechoslovak Academy of Sciences * Czechoslovakia, 1945–1969
    Obor OECD: History (history of science and technology to be 6.3, history of specific sciences to be under the respective headings)

    Tématem knihy je celková a zásadní proměna našeho vysokoškolského a vědeckého prostoru v poválečném čtvrtstoletí (1945–1969). Jedná se o období, v němž věda a vysokoškolské vzdělávání prošly dynamickým vývojem, a to v globálním měřítku, přičemž v diktaturách východního bloku byly tyto změny svým způsobem radikálnější, a to i kvůli politickému diktátu, který ovšem jen na první pohled zjednodušoval jejich prosazování. Autoři se snaží na tuto proměnu dívat v průběhu celého sledovaného období, které chápou jako čas, v němž byl postupně a poměrně náročně hledán funkční model pro činnost vědeckých a vysokoškolských institucí, pojímaných někdy zúženě jako součást socialistické „výrobní síly“, později pak jako respektovaný mozkový trust, který se měl v expertní rovině podílet na tvorbě zásadních politických a ekonomických strategií a rozhodnutí. Vývoj vědy a vysokoškolského vzdělávání autoři sledují z různých úhlů pohledu, jejich osou je však perspektiva dvou vůdčích institucí, které se v rámci systému doplňovaly a současně si konkurovaly – Československé akademie věd a Univerzity Karlovy.

    This book’s subject is the overall and fundamental transformation of our university and research programs over a span of twenty-five years after World War II. It is a period during which science and university education underwent dynamic development on a global scale. In the Eastern-bloc dictatorships, these changes were in a way more radical, partly thanks to the political dictate which at first glance simplified their enforcement. The authors follow this transformation, which they define as a period of a gradual and rather difficult search to find a functioning model for the activities of research and university institutions, which were sometimes viewed narrowly as a part of the socialist “labour force,” and later as a respected brain trust, which was to participate at an expert level in formulating significant political and economic strategies, as well as decision-making. The development of science and university education is viewed from different perspectives, with the main direction being the perspectives of two leading institutions which at the same time both complemented and competed with each other – the Czechoslovak Academy of Sciences and Charles University.
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0289992

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.