Počet záznamů: 1  

Chemické vlastnosti odpadních sádrovců z různých energetických zdrojů

  1. 1.
    0493207 - ÚSMH 2019 RIV CZ cze C - Konferenční příspěvek (zahraniční konf.)
    Kroulíková, S. - Mercl, F. - Száková, J. - Perná, Ivana - Tlustoš, P.
    Chemické vlastnosti odpadních sádrovců z různých energetických zdrojů.
    [Chemical Properties of Flue Gas Desulphurization Gypsums from Different Energy Sources.]
    Sborník z 23. mezinárodní konference Racionální použití hnojiv – zaměřené na význam agrochemických rozborů půd. Praha: Česká zemědělská univerzita v Praze, 2017 - (Jakl, M.; Pavlíková, D.), s. 95-98. ISBN 978-80-213-2793-1.
    [Racionální použití hnojiv /23./. Praha (CZ), 30.11.2017]
    Institucionální podpora: RVO:67985891
    Klíčová slova: nutrients * power plants * risk elements * soil reaction * sulphur
    Obor OECD: Environmental sciences (social aspects to be 5.7)

    V rámci studie byly porovnávány hodnoty pH, obsahy živin a vybraných rizikových prvků v sádrovcích ze čtyř významných energetických zdrojů v České republice. Zároveň byl hodnocen jejich potenciál pro zemědělské využití. Dle našich výsledků jsou odpadní sádrovce významným zdrojem síry 17,8 – 19,0 %) a vápníku (23,0 – 30,2 %) a mohou tak snížit nedostatek těchto živin v půdě. Nicméně u tří testovaných sádrovců byl stanoven nadlimitní obsah arsenu a rtuti. Pouze jeden sádrovec vyhověl legislativně a obsah všech hodnocených rizikových prvků byl pod limitními hodnotami. Nezbytné je tento materiál dále testovat v modelových i polních podmínkách a zhodnotit jeho využití v zemědělství jako levnější alternativu k běžným minerálním hnojivům se sírou.




    There were compared flue gas desulphurization gypsums (FGDGs) from four different power plants in the Czech Republic on chemical properties (pH, total content of nutrients and risk elements) and then was assessed their potential for utilization in agriculture as fertilizer without any risk to the environment. According to our results, the FGDGs represent an important possible source of sulphur (17.8 – 19.0 %) and calcium (23.0 – 30.2 %) for reduction of their deficit in the soil. However, contents of arsenic and of mercury in three of the tested FGDGs not fulfil the limit values for fertilizers. In the future, the remaining FGDG is thus necessary to evaluate for its fertilizing effects in model and field conditions.


    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0287552

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.