Počet záznamů: 1  

Krajiny prostřených i prázdných stolů II. Evropská gastronomie v interdisciplinárním přístupu

  1. 1.
    0488513 - ÚJČ 2018 RIV CZ cze M - Část monografie knihy
    Černá, Alena M.
    Jídlo v nouzi.
    [Food in Times of Scarcity.]
    Krajiny prostřených i prázdných stolů II. Evropská gastronomie v interdisciplinárním přístupu. Pardubice: Univerzita Pardubice, 2017 - (Jedličková, B.; Lenderová, M.; Kouba, M.; Říha, I.), s. 51-61. ISBN 978-80-7560-087-5
    Grant CEP: GA ČR(CZ) GBP405/12/G148
    Institucionální podpora: RVO:68378092
    Klíčová slova: Old Czech language * Old Czech Annals * chronicle * history of food
    Obor OECD: Linguistics

    In Czech historiographical texts, there are many accounts on the alimentation of people during extremely hard conditions, such as wars, natural disasters, and famines. They then ate food that was not in accord with the cultural customs of the given locality at that time. Besides the consumption of the atypical horse meat (horses, dogs), plants (grass), and things (parts of footwear, book covers, dung), what occurs most frequently is the consumption of human meat. However, the number of such mentions of cannibalism is rather justified by its attractiveness to the readers looking for an interesting and shocking read in chronicles. Even though such accounts are likely to have had solid grounds, they were taking over from one text to another and, in the course of time, they ramified and gradually got transposed into the realm of fiction.
    The material basis for the paper is formed mainly by Czech medieval and early-modern chronicles (e.g. Old Czech Annals [Staré letopisy české], Very Nice Chronicle on Jan Zizka [Kronika velmi pěkná o Janovi Žižkovi], chronicle Martimiani, Czech Chronicle by Václav Hájek of Libočany, Historical Calendar by Daniel Adam of Veleslavín, and other texts).

    V českých historiografických textech je zaznamenáno mnoho zpráv o tom, jak se stravovali lidé v mimořádně těžkých podmínkách – ve válkách, za živelních katastrof, v období hladomoru. Člověk tehdy často přijímal potravu, která se neslučovala s kulturními zvyklostmi daného prostředí a doby. Vedle konzumace neobvyklého zvířecího masa (koně, psi), rostlin (tráva) a věcí (části obuvi, knižní desky, hnůj) se nejčastěji setkáváme s požíváním lidského masa. Četnost těchto zpráv o kanibalismu však zdůvodňujeme zejména jejich atraktivitou, která lákala čtenáře hledající v kronikách zajímavé a šokující informace. Zprávy pravděpodobně měly reálný základ, avšak byly přebírány z jednoho textu do druhého a postupem času košatěly, rozvíjely se a postupně se dostávaly na pole fikce.
    Materiálovou základnu pro příspěvek představují především české středověké a raněnovověké kroniky (např. Staré letopisy české, Kronika velmi pěkná o Janovi Žižkovi, kronika Martimiani, Kronika česká Václava Hájka z Libočan, Kalendář historický Daniela Adama z Veleslavína a další texty).
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0283099

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.