Počet záznamů: 1  

Možnosti modulace antidepresivního účinku ketaminu

  1. 1.
    0487928 - FGÚ 2018 RIV CZ cze J - Článek v odborném periodiku
    Holubová, Kristína - Šóš, P. - Revayová, Anna - Lipski, M. - Stuchlík, Aleš - Valeš, Karel
    Možnosti modulace antidepresivního účinku ketaminu.
    [Modulation of ketamine antidepressant effect.]
    Psychiatrie. Roč. 27, č. 1 (2017), s. 31-38. ISSN 1211-7579
    Grant CEP: GA MZd(CZ) NT13403
    Institucionální podpora: RVO:67985823
    Klíčová slova: antidepressant * glutamatergic transmission * ketamine * major depressive disorder * Nmda antagonism * synaptic plasticity
    Obor OECD: Neurosciences (including psychophysiology

    Antidepresivní účinek ketaminu je typický rychlým nástupem a je popsán i u pacientů trpících farmakorezistentní depresí. Na druhé straně nevýhodou ketaminu jsou jeho psychotomimetické účinky. Ketamin je nekompetitivním antagonistou NMDA (N-methyl-D-aspartát)receptorů, které mají důležitou úlohu v neurofyziologických procesech. Potlačení aktivity těchto receptorů má vliv nejen na hladiny glutamátu a excitotoxické procesy, ale také na modulaci funkcí jiných receptorových systémů. Ketamin má vliv i na neuroplasticitu, přičemž jeho efekt lze modulovat opakovanou aplikací, případně koaplikací s jinými látkami. Cílem této práce je shrnout současný pohled na mechanismy účinku ketaminu, jeho vliv na synaptoplasticitu i možnosti modulace jeho antidepresivního účinku. Lepší porozumění mechanismu antidepresivního účinku ketaminu může vést k vývoji bezpečnějších antidepresiv s vyšší účinností.

    Ketamine showing a rapid antidepressant effect was demonstrated to be effective also in patients suffering from treatment-resistant depression. The main disadvantage of ketamine as an antidepressant is its psychotomimetic effect. Ketamine is an antagonist of the NMDA receptors, which have an important influence in brain activity. Through antagonism of this receptor, a large amount of processes can be affected, such as glutamate levels, excitotoxicity, or density and activity of other receptors. In addition ketamine influences synaptic plasticity and its effect can be modulated by repeated application, or co-application with other drugs. The aim of this work is to summarize possible ketamine's mechanisms of action, its effect on synaptic plasticity and possibilities of modulation of antidepressant effect. Better understanding of mechanism of ketamine's antidepressant effect may lead to development of safer antidepressants with increased efficacy.
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0282535

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.