Počet záznamů: 1  

„Pest Tyrannei“ v královském rezidenčním městě Praze. Svědectví úředních a osobních dokumentů o morovém roce 1680

  1. 1.
    0487927 - NHÚ 2018 RIV CZ cze J - Článek v odborném periodiku
    Jirková, Pavla
    „Pest Tyrannei“ v královském rezidenčním městě Praze. Svědectví úředních a osobních dokumentů o morovém roce 1680.
    [“Pest Tyrannei” in the royal residential town of Prague. Official and personal documents on the plague year of 1680.]
    Pražský sborník historický. Roč. 44, č. 1 (2016), s. 185-215. ISSN 0555-0238
    Grant CEP: GA ČR GA13-35304S
    Institucionální podpora: RVO:67985998
    Klíčová slova: plague epidemic * mortality * historical demography
    Obor OECD: History (history of science and technology to be 6.3, history of specific sciences to be under the respective headings)

    Příspěvek k událostem, které souvisí s morovou epidemií v Praze na konci roku 1679 a především v roce 1680, si klade za cíl představit některé méně známé souvislosti a fakta, která doplňují předchozí výzkum na toto téma. Pramennou základnu tvořily dokumenty úřední i osobní povahy, které zprostředkovaly data kvalitativního i kvantitativního charakteru o vývoji morové nákazy. Jedním z nejdůležitějších preventivních opatření prováděných v Praze od podzimu 1679 bylo vydání Infekčního řádu pro Prahu dne 3. října 1679. Součástí kroků podnikaných ze strany státních a městských úřadů, byl také zostřený dohled na židovské obyvatelstvo Prahy, související se snahou o jejich přestěhování za Prahu do vsi Libně. Studie se zabývá také pobytem císaře Leopolda I. na Pražském hradě, který se svým doprovodem uchýlil do Prahy před morem zuřícím ve Vídni. V další části příspěvku je podán výklad týkající se lazaretu v Košířích a dalších sanitárních zařízení v Praze. Konečně v poslední kapitole studie jsou zhodnocena data kvantitativního rázu, která mají co říci k demografickým aspektům epidemické nemoci a s ní spjaté úmrtnosti.

    The study adds additional information to earlier studies of the 1680 plague epidemic in Prague, in particular lesser-known facts and contexts. The author looked at official as well as personal documents containing qualitative and quantitative information on the circumstances of the infection. Among the most important preventative measures taken in Prague starting in the autumn of 1679 was the publication of a list of rules regarding infectious diseases (Prager Infektionsordnung) on 3 October 1679. The author further mentions several contexts related to the attempt by government and city officials to relocate Prague’s Jewish community to the village of Libeň. Subsequently, the article looks at Emperor Leopold I’s presence at Prague Castle, where he and his entourage had fled from plague-ravaged Vienna. Attention is also paid to the hospital in Košíře and other sanitary institutions. Furthermore, the article looks at the mortality rates in Prague during the epidemic.
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0282534

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.