Počet záznamů: 1  

Modřice : dějiny města

  1. 1.
    0487840 - EÚ 2018 RIV CZ cze M - Část monografie knihy
    Nosková, Jana
    Lidová kultura v Modřicích.
    [Folk culture in Modřice.]
    Modřice : dějiny města. 1. Brno: Muzejní a vlastivědná společnost v Brně pro Muzejní spolek Modřice, Město Modřice, 2017 - (Mitáček, J.; Procházka, R.), s. 653-706. Vlastivědná knihovna moravská, sv. 101. ISBN 978-80-7275-103-7
    Institucionální podpora: RVO:68378076
    Klíčová slova: folk culture * folklore * Germans * Czechs * Modřice
    Obor OECD: Folklore studies

    Kapitola přibližuje tradiční lidovou kulturu v Modřicích, přičemž vychází především z publikovaných sběrů vlastivědných pracovníků z první poloviny 20. století, ze vzpomínek pamětníků a z kronikářských záznamů a mapuje tak její stav především v 19. a v první polovině 20. století. Autorka nejen popisuje jednotlivé oblasti tradiční lidové kultury, ale také upozorňuje na její využívání a instrumentalizaci v národním boji či v období nacionálního socialismu. Jednotlivé podkapitoly se zabývají materiální kulturou (lidový oděv, stavitelství a strava), sociální a duchovní kulturou (výroční a rodinné zvyky a obyčeje a folklor), na závěr je zmíněna činnost spolků a některé akce spadající do oblasti společenského života, které dokreslují obraz života v Modřicích. I když je většina textu věnována lidové kultuře německého obyvatelstva, které tvořilo do roku 1945-1946 majoritní složku obyvatelstva Modřic, pozornost je věnována také lidové kultuře českého obyvatelstva tohoto městečka, kterou autorka kapitoly sleduje až do současnosti mj. dokumentováním obnovy etnokulturních tradic (hody). Kapitola ukazuje, že lidová kultura Modřic nevytvářela izolovaný ostrov – ať už ve smyslu nacionálním (pouze německá kultura), tak ve smyslu idealizované představy o lidové kultuře jako kultuře selského vesnického obyvatelstva, ale musí být chápána jako součást většího etnografického regionu Brněnska a pouze ve své vazbě na kulturu Brna jako průmyslového velkoměsta.

    The chapter describes the traditional folk culture in Modřice based mainly on the published collections of national historians form the first half of 20 th century, memories of witnesses and chronicles. It follows the folk culture mainly in 19 th and the first half of 20 th century. The author not only describes the individual parts of traditional folk culture bus also talks about its exploitation and instrumentalisation for the national fight, in the period of National Socialism. The sub chapters focuse on the material culture (the folk costume, architecture and diet), social and spiritual culture (annual and family customs, folklore) and the activities of clubs and associations together with events of social life which complete the picture of life in Modřice. Although the most of the text describes the folk culture of German inhabitants who formed a majority of inhabitants in Modřice until 1945/1946, the folk culture of the Czech inhabitants is also noticed. The Czech folk culture is followed until our days (e. g. the revival of ethno-cultural traditions – kermesse). The chapter shows that the folk culture in Modřice did not form an isolated island – either nationally (German culture only) or from the point of view of idealized folk culture as the culture of farming village inhabitants. It has to be perceived as a part of ethnographic region of Brno and only with its connections to the culture of Brno as an industrial city.
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0282458

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.