Počet záznamů: 1  

Využití předpovědi půdní vlhkosti a intenzity sucha pro lepší rozhodování v rostlinné výrobě

  1. 1.
    0486369 - ÚVGZ 2019 RIV CZ cze L3 - Certifikované metodiky
    Trnka, Miroslav - Štěpánek, Petr - Chuchma, F. - Možný, M. - Bartošová, Lenka - Hlavinka, Petr - Balek, Jan - Zahradníček, Pavel - Skalák, Petr - Farda, Aleš - Semerádová, Daniela - Meitner, Jan - Bláhová, M. - Fiala, R. - Žalud, Zdeněk
    Využití předpovědi půdní vlhkosti a intenzity sucha pro lepší rozhodování v rostlinné výrobě.
    [System for monitoring and forecast of impacts of agricultural drought.]
    Interní kód: 978-80-87902-23-3 ; 2018
    Technické parametry: Metodiku certifikoval státní pozemkový úřad pod. č. 2/2018-SPU/O. Předpovědi a půdní vlhkosti jsou přístupné na serveru www.intersucho.cz, kde jsou k dispozici všem zájemcům zdarma
    Ekonomické parametry: Informace v metodice jsou ekonomicky využitelné pro lepší rozhodování v případě epizody sucha, ale také v cílenějším rozhodování o nezbytných polních operacích např. aplikaci minerálních hnojiv, volby výsevku, termínu či způsobu fytosanitárních opatření či načasování a způsob zpracování půdy. Ve všech případech se jedná o významné informace, které mohou z hlediska podniků přispět k jejich rentabilitě, ale současně mohou zvýšit celkovou efektivitu výše zmíněných operací a tím přispět ke snížení zátěže, kterou zemědělská produkce představuje pro životní prostředí.
    Certifikační orgán: Státní pozemkový úřad v Praze. Datum certifikace: 17.01.2018
    Grant CEP: GA MZe(CZ) QJ1610072
    Institucionální podpora: RVO:86652079
    Klíčová slova: agricultural drought * AVISO model * drought intensity * SoilClim model * weather forecast
    Obor OECD: Soil science
    http://www.intersucho.cz/cz/o-suchu/vyuziti-predpovedi-sucha/

    Metodika popisuje způsob přípravy předpovědi půdní vlhkosti a intenzity a sucha a současně se zabývá tím, jak jsou tyto předpovědi spolehlivé a jak mohou být využívány. Schopnost předpovídat hodnoty půdní vlhkosti s výhledem až na 9 dní pomocí souboru modelů pro numerickou předpověď počasí sebou nese i nové možnosti reakce v oblasti zemědělského hospodaření. S ohledem na poměrně vysokou míru předpověditelnosti jak půdní vlhkosti i intenzity sucha metodika představuje základní postupy, které je možné využít pro přijetí vhodných opatření od využití závlah po extenzifikaci produkce. V rámci této publikace jsou pak jako příklad prezentovány výsledky analýzy úspěšnosti předpovědi zpracovávané v reálném čase v roce 2017. Prezentovaný systém je plně funkční a využitelný i pro následující sezóny na portále www.intersucho.cz.

    The methodology describes how to predict soil moisture and drought intensity, and at the same time addresses reliability of the predictions and how these can be used. The ability to predict soil moisture values over a period of up to 9 days is presented through using ensemble of models for numerical weather forecasts. This method brings also new opportunities to mitigate impacts during drought events by farmers using such forecasting tools. With regard to the relatively high predictability of soil moisture and drought intensity, the methodology introduces the basic procedures and provides necessary information for the users. In this methodology, the results of 2017 drought event are presented as an example. The drought forecasting system for the Czech Republic is fully functional and is and will be available through www.intersucho.cz.
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0281202

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.