Počet záznamů: 1  

Polidštěné zvíře. Kapitoly ke středoevropskému myšlení o literatuře

  1. 1.
    0484049 - ÚČL 2018 RIV CZ cze M - Část monografie knihy
    Kořínková, Lucie
    O psích láskách a nástrahách manželského života v dětském obrázkovém seriálu Punťa.
    [Of Dog Loves and Pitfalls of Married Life in the Children’s comic strip Punťa.]
    Polidštěné zvíře. Kapitoly ke středoevropskému myšlení o literatuře. Olomouc: Vydavatelství Filozofické fakulty Univerzity Palackého, 2017 - (Hrabal, J.), s. 73-87. ISBN 978-80-87895-94-8
    Institucionální podpora: RVO:68378068
    Klíčová slova: children’s comic strip Punťa * Marie Voríšková * romantic novels * women’s magazines
    Obor OECD: Specific literatures

    Studie se zaměřuje na zápletky a motivy dětského komiksového seriálu Punťa, jež jsou vzhledem z žánru funny animals („o veselých zvířátkách“) i vzhledem k věku recipientů (mladší školní věk) víc než překvapivé. V seriálu se objevují například příběhy, v nichž titulní hrdina nemírně požívá alkohol, on i jeho partnerka prožívají mimomanželské milostné aféry, řeší vzájemnou žárlivost i velké konflikty ve vzájemném soužití. Příspěvek dochází k závěru, že tyto motivy čerpají z podobných zdrojů jako dobové romantické a melodramatické čtivo pro ženy a prezentují podobné ideologické koncepty, témata a problémy jako soudobé komerční ženské časopisy. Tato analogie má pravděpodobně původ ve skutečnosti, že první scenáristka seriálu Marie Voříšková byla též editorkou ženského časopisu List paní a dívek a autorkou romantických próz, pročež se z potřeby generovat stále nové zápletky seriálu – pravděpodobně spíše nevědomky – obracela ke stejnému repertoáru motivů, který už měla osvojený.

    The study focuses on the plots and motives in the comic series Punťa that are rather unexpected – or even unsuitable – considering the strip’s genre of so called funny animals (i.e. comic stories of antropomorphic animals) and the age of its readers (younger school kids). These include alcohol abuse of the main character, his or his partner’s extramarital love affairs and mutual jealousy or problems of their bad married life. The paper concludes that these motifes are influenced by the genre of romantic and melodramatic popular novel for women as well as by the ideological concepts present in commercial women’s magazines with their favourite themes and interests, they very probably originate in the fact that the first author of the comic strip’s scripts, Marie Voříšková, had been an editor of the women’s magazine List paní a dívek before and at the same time an author of romantic novels, and so she – perhaps even unconsciously – used the repertoir of these motives in the struggle to create new stories for a children’s audiance.
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0279211

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.