Počet záznamů: 1  

Hybridní svařování vysokopevnostních ocelí

  1. 1.
    0482748 - ÚPT 2018 RIV CZ cze C - Konferenční příspěvek (zahraniční konf.)
    Horník, Petr - Šebestová, Hana - Mrňa, Libor
    Hybridní svařování vysokopevnostních ocelí.
    [Hybrid welding of high-strength steels.]
    Sborník příspěvků multioborové konference LASER57. Brno: Ústav přístrojové techniky AV ČR, 2017 - (Růžička, B.), s. 16-17. ISBN 978-80-87441-21-3.
    [LASER57. Třešť (CZ), 08.11.2017-10.11.2017]
    Grant CEP: GA TA ČR(CZ) TG03010046; GA MŠMT(CZ) LO1212
    Institucionální podpora: RVO:68081731
    Klíčová slova: laser hybrid welding * high-strength steel
    Obor OECD: Mechanical engineering

    Vysokopevnostní oceli představují významnou skupinu materiálů v oblasti konstrukce automobilů, zemědělských a stavebních strojů, důlních dopravníků či výrobě mostních konstrukcí. Dosahují vynikajících pevnostních charakteristik díky značně jemnozrnné struktuřezajištěné mikrolegováním a pečlivě kontrolovaným procesem válcování zatepla. Oceli je možné tvářet zastudena a díky nízkému obsahu uhlíku a dalších legujících prvků mají také dobrou svařitelnost s nízkým rizikem tvorby studených trhlin.
    Pro zachování jemnozrnné struktury a minimalizaci tepelných distorzí je vhodné svařování technologiemi, které nevnáší do materiálu nadměrné množství tepla. Laserový svazek je zdrojem s vysokou plošnou hustotou výkonu, díky čemuž se při svařování laserem dosahuje svarů s velkým poměrem hloubky k šířce při úzké tepelně ovlivněné oblasti. Díky vysokým rychlostem ochlazování však může dojít k formaci nežádoucích křehkých fází zvyšujících náchylnost k tvorbě trhlin. Laserové svařování je rovněž značně citlivé na přípravu svarových ploch. Šířka mezery mezi spojovanými díly musí být dostatečně malá, aby jí úzký laserový svazek neprošel, aniž by došlo k vytvoření svarového spoje.


    High-strength steels represent a significant group of materials in the field of automobile construction, agricultural and construction machinery, mining conveyors or bridge construction. The excellent strength characteristics is achieved due to the very fine-grained structure ensured by microalloying and the controlled rolling process. In order to preserve the fine-grained structure and hence the required properties and minimize thermal distortions, it is advisable to use welding technologies that do not bring excessive heat to the material. At the same time, however, it is advisable to avoid large temperature gradients that support the formation of fragile microstructures. Therefore, an electric arc preheating is placed before the laser beam and its influence on the weld geometry and the heat-affected area is evaluated.

    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0278156

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.