Počet záznamů: 1  

Jantar starší doby železné a průběh jantarové stezky ve střední Evropě

  1. 1.
    0478082 - ARÚ 2018 RIV CZ cze J - Článek v odborném periodiku
    Chytráček, Miloslav - Golec, M. - Chvojka, O. - Metlička, M. - Michálek, J. - Novotná, M. - Frolíková, Drahomíra
    Jantar starší doby železné a průběh jantarové stezky ve střední Evropě.
    [Amber of the Early Iron Age and the course of the Amber Road in Central Europe.]
    Památky archeologické. Roč. 108, prosinec (2017), s. 121-256. ISSN 0031-0506
    Grant ostatní: Rada Programu interní podpory projektů mezinárodní spolupráce AV ČR(CZ) M300021201
    Program: M
    Institucionální podpora: RVO:67985912
    Klíčová slova: amber * Hallstatt period * Early La Tène period * Bohemia * Moravia * Slovakia * Central Europe * Amber Road
    Obor OECD: Archaeology

    Práce poskytuje základní přehled o výskytu jantaru ve středoevropském prostoru starší doby železné, analyzuje výpověď nálezů jantaru především z České a Slovenské republiky, přihlíží též k současnému stavu výzkumu v sousedních zemích. Z území České republiky starší doby železné je známo cca 3250 jantarových předmětů z 88 lokalit, nově provedené spektrální analýzy jsou k dispozici z 28 nalezišť. Pozoruhodná zjištění se ukazují při srovnání poněkud odlišného vývoje v Čechách a na Moravě v období 8. až 1. pol. 6. stol. a především 2. pol. 6. až 5. stol. př. Kr. Na Moravě ve starší fázi vymezené stupni Ha C - Ha D1/2 známe dílny zpracovávající jantar na sídlištích horákovské i platěnické kultury. Vzhledem k nebývalému soustředění lokalit s jantarem na Moravě můžeme oprávněně uvažovat o významném zapojení nositelů horákovské i platěnické kultury do dálkového směnného obchodu s touto surovinou. V mladší fázi Ha D2 a ve stupni Ha D3 se ovšem jantar z Moravy úplně ztrácí, koridor jantarové stezky se pak přesouvá více na západ a významnou roli získává v této souvislosti území Čech. V období vymezeném stupni Ha D2 - LT A již doklady výroby ozdob z jantaru na Moravě nemáme a rovinné osady, kde se zpracovávala jantarová surovina, se objevují nyní v Čechách. Na většině z nich nápadně vystupují v nálezovém fondu také importy z oblasti Středomoří a naznačují integraci sledovaných sídlišť s nálezy jantaru do sítě nadregionálních dálkových tras. Průběh dálkových koridorů nám prozrazují vedle nápadného soustředění lokalit s nálezy jantaru také importy etruských bronzových nádob, které se dostaly na území Čech koncem 6. a v 5. stol. př. Kr. ze severní Itálie přes Alpy. V Čechách pozdní doby halštatské a časně laténské udržovala lokální elita nadregionální kontakty, podílela se na organizaci dálkového směnného obchodu a odebírala výjimečné zboží, které pak přerozdělovala dále. Podrobné zmapování nálezů jantaru starší doby železné na území střední Evropy postihuje změny v jeho distribuci a odráží zřejmě významné proměny v tehdejší společensko-ekonomické a mocensko-politické sféře.

    The work provides a basic overview of the occurrence of amber in the Central European area of the Early Iron Age, analysing the testimony of amber finds primarily from the Czech and Slovak Republics, while also looking at the current state of research in neighbouring countries. Roughly 3,250 amber artefacts are known from 88 Early Iron Age sites in the Czech Republic, and newly performed spectral analyses are available from 28 of these sites. Remarkable findings have been made in a comparison of the rather distinct development in Bohemia and Moravia in the period from the 8th century BC to the first half of the 6th century BC, and especially in the second half of the 6th century to the 5th century BC. Workshops processing amber at Horákov and Platěnice culture settlements are known in Moravia from the early phase demarcated by stages Ha C - Ha D1/2. Given the unusual concentration of sites with amber in Moravia, it is reasonable to consider the significant involvement of the bearers of the Horákov and Platěnice cultures in long-distance trade with this material. However, amber disappears completely from Moravia in the later phase of Ha D2 and in stage Ha D3, the Amber Road corridor moves more to the west and Bohemia gains an important role in this context. In the period bounded by the stages Ha D2 and LT A, there is no longer any evidence of the production of ornaments made from amber in Moravia, and flat land settlements where amber was processed now appear in Bohemia. The find inventories at the majority of these settlement sites also conspicuously contain imports from the Mediterranean, implying the integration of the studied settlements with amber finds into the network of trans-regional long-distance routes. In addition to a marked concentration of sites with finds of amber, the course of long-distance corridors also reveals imports of Etruscan bronze vessels that reached Bohemia at the end of the 6th century BC and during the 5th century BC over the Alps from northern Italy. In the Late Hallstatt and Early La Tène Periods, the local elite in Bohemia maintained trans-regional contacts, were involved in the organisation of long distance exchange and acquired extraordinary goods that they then distributed further. A detailed mapping of Early Iron Age amber finds in Central Europe captures the changes of its distribution and evidently reflects major transformations in the socioeconomic and powerpolitical sphere at the time.
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0274801

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.