Počet záznamů: 1  

Nový pohled na výpočty a umělá inteligence

  1. 1.
    0475613 - ÚI 2018 RIV SK cze C - Konferenční příspěvek (zahraniční konf.)
    Wiedermann, Jiří
    Nový pohled na výpočty a umělá inteligence.
    [A new view of computations and artificial intelligence.]
    Kognícia a umelý život 2017. Bratislava: Univerzita Komenského, 2017 - (Farkaš, I.; Takáč, M.; Rybár, J.; Gergeľ, P.), s. 190-193. ISBN 978-80-223-4346-6.
    [Kognícia a umelý život /17./. Trenčianske Teplice (SK), 31.05.2017-02.06.2017]
    Grant ostatní: GA ČR(CZ) GA15-04960S; AV ČR(CZ) StrategieAV21/1
    Program: StrategieAV
    Institucionální podpora: RVO:67985807
    Klíčová slova: computations * knowledge theory * cognitive functions * accountability * self-awareness * introspection * knowledge understanding * free will * creativity
    Obor OECD: Computer sciences, information science, bioinformathics (hardware development to be 2.2, social aspect to be 5.8)

    Klasický pohled na výpočty je chápe jako procesy generované počítačem, tj. soustřeďuje se na to, JAK jsou výpočty realizované. Nový pohled se zajímá o to, CO výpočty dělají, co je jejich smyslem - a to je generování znalostí. Výpočty tudíž chápeme jako procesy, které generují znalosti nad danou znalostní doménou v rámci příslušné znalostní teorie. Inteligence je pak schopnost získávat informace a transformovat je na znalosti, které jsou dále využívány pro řešení problémů. Ukážeme, že toto pojetí výpočtů umožní přirozeným způsobem definovat některé vyšší kognitivní funkce jako je zdůvodňování svých akcí, sebe-uvědomění, introspekce, porozumění znalostem, svobodná vůle, kreativita a také porozumění algoritmickým mechanismům, které stojí za rozvojem inteligence. Tento pohled je přínosný tím, že na elementárním abstraktním modelu kognitivního systému, který není zatížen žádnými technickými detaily, ukazuje, že všechny výše zmíněné kognitivní funkce souvisejí se specifickými znalostmi, které jsou generované v rámci téhož modelu.

    A classical view of computing sees them as processes generated by a computer - it focuses on HOW are computations realized. The new view asks, WHAT are computations doing - and this is knowledge generation. Under this view we see computations and processes generating knowledge over a given knowledge domain in the framework of the respective knowledge theory. Intelligence is then an ability to acquire and transform information into knowledge that is subsequently used for problem solving. We show that this approach to computations enables to define in a natural way certain higher cognitive functions, such as accountability, self-awareness, introspection, knowledge understanding, free will, and creativity, as well as understanding of mechanisms behind development of intelligence. All previously mentioned cognitive functions are shown to be instances of specific ways of knowledge generation, utilization and management within the same elementary abstract model of a cognitive system that is not charged by any technical details.
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0272286

     
    Název souboruStaženoVelikostKomentářVerzePřístup
    a0475613.pdf31.6 MBVydavatelský postprintvyžádat
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.