Počet záznamů: 1  

Dva z prvních: J. Spal a M. Šváb – respektované osobnosti vysokoškolské bohemistiky

  1. 1.
    0472270 - ÚJČ 2017 RIV CZ cze M - Část monografie knihy
    Vajdlová, Miloslava
    Přípony - ovní, -ovný ve vývojovém pohledu.
    [Diachronic view of the Suffixes - ovní a - ovný.]
    Dva z prvních: J. Spal a M. Šváb – respektované osobnosti vysokoškolské bohemistiky. Plzeň: Vydavatelství Západočeské univerzity v Plzni, 2015 - (Chýlová, H.; Viktora, V.), s. 49-57. ISBN 978-80-261-0452-0
    Grant CEP: GA ČR GAP406/10/1153
    Institucionální podpora: RVO:68378092
    Klíčová slova: suffixes -ovní, - ovný * word-formation * development of language * Old Czech * Middle Czech
    Kód oboru RIV: AI - Jazykověda

    Příspěvek se zabývá výskyty, užitím, významy a spojitelností sufixů -ovní, -ovný v časovém rozmezí od období staročeského po novější češtinu (tj. cca od počátku 14. do poloviny 20. století). Oba sufixy jsou ve staré a střední češtině vcelku produktivní, oba se užívají ve významu relačním i kvalitativním. Primárně se jimi odvozují adjektiva od jednoslabičných maskulin domácího i cizího původu, přičemž domácí jména příslušejí k u-, o- a jo-kmenovým deklinacím. Později se možnost spojitelnosti sufixů rozšiřuje i na substantiva jiných rodů a deklinací, popř. na jiné slovní druhy. V průběhu času sufix -ovný postupně ztrácí svoji produktivitu, naopak frekvence užití přípony -ovní stoupá – sufix v novější i nové češtině slouží k odvozování četných nových adjektiv od přejatých slov.

    The article deals with the occurrence, usage, meanings and the ability to be attached to words in the time interval commencing in the Old Czech up to newer Czech (i. e. approximately from the beginning of the 14th century to the middle of the 20th century). Both suffixes were quite frequent and productive in Old Czech and Middle Czech, both were used in the relational and qualitative meanings. Primarily, with these suffixes adjectives were formed from monosyllabic masculine nouns, both of domestic and foreign origin where domestic nouns belonged to u-, o- and jo- stem declensions. Later, suffixes could be also attached to substantives of other genders and declensions, or the stems of other parts of the speech. In the course of time the suffix -ovný has been gradually losing its productivity whereas the suffix -ovní has become more frequent. In newer and modern Czech it is used to make derivations of numerous new adjectives formed from loanwords.
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0269577

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.