Počet záznamů: 1  

Literární prameny o dětech a pro děti. Příspěvek ke komparaci historiografických pramenů a literatury středověku v českých zemích

  1. 1.
    0466554 - HÚ 2017 RIV CZ cze J - Článek v odborném periodiku
    Dvořáčková-Malá, Dana
    Literární prameny o dětech a pro děti. Příspěvek ke komparaci historiografických pramenů a literatury středověku v českých zemích.
    [Literary sources on children and for children. A paper on the comparison of the historiographic sources and the literature of the Middle Ages in the Czech lands
    .]
    Mediaevalia Historica Bohemica. Roč. 19, č. 1 (2016), s. 35-74. ISSN 0862-979X
    Grant CEP: GA ČR GA15-02196S
    Institucionální podpora: RVO:67985963
    Klíčová slova: childhood * historiography * comparison * literature
    Kód oboru RIV: AB - Dějiny

    Studie se věnuje komparaci literárních a historiografických pramenů středověku v českých zemích ve vztahu k životu dětí a pojetí dětství v písemných památkách. Vychází z toho, že dětství v zábavné literatuře nebylo dosud hodnoceno. Text sleduje pojetí dětství v několika rovinách; předurčení dětí, odraz božského dítěte a výchova a způsob života dětí. Rozlišuje přitom v jednotlivých žánrech i genderových členěních, a rovněž při posuzování dobré a špatné společnosti. Na příkladu nových překladů z domácí německé literatury a jejího srovnání s latinskými a staročeskými prameny z českých zemí, dokazuje, že literární památky tvoří součást pramenné historiografické matérie. Současně s tím sleduje i genezi literatury pro děti, a to porovnáním nejstarších dokladů o příštích pohádkách pro děti.

    The study deals with a comparison of the literary and historiographic sources of the Middle Ages in the Czech lands in relation to the life of children and conception of childhood in the written monuments. It starts from the fact that childhood has not yet been assessed in entertaining literature. The text follows the conception of childhood on several levels; the predestination of children, the reflection of the divine child and the education and way of life of children. At the same time, it makes distinctions in the individual genres and gender breakdowns, and also in the assessment of a good and bad society. Using the example of new translations form the domestic German literature and its comparison with the Latin and Old-Czech sources from the Czech lands, it proves that the literary monuments comprise a component of the source historiographic matter. At the same time, it also follows the genesis of literature for children with that, namely a comparison of the earliest evidence on the future fairy tales for children.

    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0264826

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.