Počet záznamů: 1  

Mikuláš Bakoš a moderná literárna veda

  1. 1.
    0463713 - ÚČL 2017 SK cze M - Část monografie knihy
    Sládek, Ondřej
    Jan Mukařovský a Mikuláš Bakoš.
    [Jan Mukařovský and Mikuláš Bakoš.]
    Mikuláš Bakoš a moderná literárna veda. Nitra: Univerzita Konštantína Filozofa, 2016 - (Teplan, D.), s. 61-73. ISBN 978-80-558-0993-9
    Institucionální podpora: RVO:68378068
    Klíčová slova: Mukařovský, Jan * Bakoš, Mikuláš * Prague Linguistic Circle * structuralism
    Kód oboru RIV: AJ - Písemnictví, masmédia, audiovize

    Autor studie je přesvědčen, že dějiny vědy nejsou jen dějinami velkých objevů, ale také dějinami setkání. Setkání určitých myšlenek, ale také badatelů navzájem. Představit jedno takové setkání, které se odehrálo v našem prostředí, v němž ústřední roli hráli Jan Mukařovský a Mikuláš Bakoš, je hlavním záměrem jeho studie. Autor detailně popisuje jaký vliv na slovenskou vědu a kulturu mělo pedagogické působení Jana Mukařovského v Bratislavě v letech 1931-1937. Popisuje jeho seznámení se s Mikulášem Bakošem, pozdějším významným slovenským literárním vědcem překladatelem. Detailně pak přibližuje jejich vzájemný vztah i podobnost jejich teoretických a metodologických koncepcí. Kritické srovnání jejich teoretických a metodologických koncepcí odhaluje jejich vzájemnou podobnost, ale ukazuje také přísně racionální pozadí jejich koncepcí a jejich životních postojů.

    The author of the study is convinced that the history of science is not limited to a history of great inventions but also a history of encounters of scholars and also their thoughts. Therefore, the main aim of the study is to introduce one of these encounters, the one of Jan Mukařovský and Mikuláš Bakoš. The author of the study starts with a detailed analysis of the influence which Jan Mukařovský’s teaching in Bratislava from 1931 to 1937 had on Slovak science and culture and continues with a description of Mukařovský’s particular relationship with Mikuláš Bakoš, the Slovak literary scholar and translator. The critical comparison of their theoretical and methodological conceptions reveals their mutual similarities and also shows the rational background of the conceptions and their wholesome attitudes.
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0262814

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.