Počet záznamů: 1  

Interakce raných vývojových stádií nepůvodních hlaváčovitých ryb a unioidních mlžů

  1. 1.
    0457945 - ÚBO 2016 CZ cze A - Abstrakt
    Šlapanský, Luděk - Janáč, Michal - Mikl, Libor - Jurajda, Pavel
    Interakce raných vývojových stádií nepůvodních hlaváčovitých ryb a unioidních mlžů.
    Sborník abstraktů z XV. České rybářské a ichtyologické konference (RybIKon 2016). Praha: Česká zemědělská univerzita v Praze, 2016 - (Patoka, J.; Kalous, L.; Petrtýl, M.). s. 63. ISBN 978-80-213-2629-3.
    [Česká rybářská a ichtyologická konference /15./. 04.02.2016-05.02.2016, Praha]
    Institucionální podpora: RVO:68081766
    Klíčová slova: Gobiidae * parasites
    Kód oboru RIV: EH - Ekologie - společenstva
    http://ichtyologie.agrobiologie.cz/wp-content/uploads/sbornik_RybIKon_2016.pdf

    Dolní tok Dyje je v současné době kolonizován dvěma druhy nepůvodních hlaváčovitých ryb, konkrétně hlaváčem černoústým (Neogobius melanostomus) a hlavačkou mramorovanou (Proterorhinus semilunaris). Do této oblasti pronikl i nepůvodní mlž škeble asijská (Sinanodonta woodiana). Příchod těchto nepůvodních druhů by mohl, mimo jiné prokazatelné negativní vlivy, vážně narušit hostitelsko – parazitické vztahy mezi původními druhy ryb a mlžů. Ačkoliv je při studiu nepůvodních druhů důležité věnovat stejnou pozornost všem vývojovým stádiím studovaného druhu, dosavadní studie na toto téma opomíjely raná vývojová stadia ryb. Cíli této práce proto bylo zjistit 1) zda jsou raná vývojová stadia vhodnými hostiteli pro parazitická stádia mlžů (glochidie) a 2) jaké změny na této úrovni mohla přinést kolonizace dolní Dyje nepůvodními druhy ryb a mlžů.
    Nepůvodní hlaváčovité ryby byly glochidiemi napadány mnohem častěji než původní druhy ryb (čeleď Cyprinidae) což bylo jasně patrné z vyšší celkové prevalence (25 % vs 8 %) i z vyšší celkové intenzity infekce (3,0 vs 1,2 glochidie/rybu). Původní druhy ryb byly infikovány původními druhy mlžů jen velmi zřídka (prevalence 2 %), k napadení škeblí asijskou byly více náchylné, stále však s pouze 7 % prevalencí. Prevalence napadení hlaváčovitých byla výrazně vyšší než u původních druhů ryb jak u glochidií původních mlžů (17 %), tak u nepůvodních (11 %). Velmi malá velikost hlaváčovitých ryb ve vzorku (průměrná velikost 6 mm SL, oproti průměrné velikosti původních ryb 14 mm) však naznačuje, že skutečné rozdíly jsou ještě větší. Velmi rychlý nárůst prevalence u hlaváčovitých naznačuje, že u ryb ve velikosti 12 mm (odhadované stáří dva týdny) je infikováno až 80 % ryb. Z výsledků získaných v naší studii raných vývojových stádií můžeme usuzovat, že interakce mezi hlaváčovitými rybami a unioidními mlži je mnohem více komplexní než se původně jevilo a může zasahovat do šíření, skladby společenstva a populační dynamiky obou skupin živočichů.
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0258275

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.