Počet záznamů: 1  

Tradiční vápenné technologie historických staveb a jejich využití v současnosti. Závěrečná zpráva o realizaci a výsledcích projektu NAKI

  1. 1.
    0457312 - ÚTAM 2016 CZ cze V - Výzkumná zpráva
    Válek, Jan
    Tradiční vápenné technologie historických staveb a jejich využití v současnosti. Závěrečná zpráva o realizaci a výsledcích projektu NAKI.
    [Traditional lime technologies of historical buildings and their use at present. Final report.]
    Praha: Ministerstvo kultury ČR, 2015
    Grant CEP: GA MK(CZ) DF11P01OVV010
    Klíčová slova: traditional technology * lime production * lime kiln * historic lime quarries * conservation of cultural heritage
    Kód oboru RIV: AL - Umění, architektura, kulturní dědictví

    Základem projektu byl návrh a konstrukce funkčního vzorku vápenné pece, který byl připraven v prvním roce řešení a dokončen na jaře 2012. V dalších letech byl provoz funkčního vzorku odzkoušen a popsán. Vlastní prototyp pece umožnil studium vlivů tradiční výroby vápna na jeho kvalitu a zároveň experimentální produkci vápenných pojiv, které se v minulosti hojně využívaly, ale v současném stavebnictví jsou již v podstatě známy jen jako historické. Výzkum se zaměřil na kvalitu vápenných kaší a změnu jejich vlastností v čase, ověření vhodnosti různých typů v minulosti využívaných surovin pro výrobu vápenných pojiv. Dále se soustředil na popsání vztahů mezi podmínkami výpalu, zejména výši tepoty k funkčním vlastnostem přirozeně hydraulického vápna, experimentální ověření kvalitativních vlastností vápenných pojiv vyrobených tradičními a historickými postupy a ověření tradičních technologií zpracování. V rámci poznání historických surovin a technologií souvisejících s výrobou vápna byla realizována detailní rešerše dostupných informačních pramenů. Tyto základní výzkumné aktivity vedly k formování nových poznatků, které byly publikovány v odborných a mezinárodně uznávaných impaktovaných časopisech, na domácích i zahraničních konferencích a v dalších odborných, přehledových a pozičních článcích. V závěru projektu byla vydána monografie o vápenných technologiích historických staveb. Během řešení projektu byly uspořádány dva workshopy, každý s účastí okolo 80 posluchačů, a několik schůzek, seminářů a přednášek. Vybrané, nově získané informace byly využity pro výstavu Calcarius, čili vápeník, sepsání odborného katalogu, profesní vzdělávání, ale i dětský program spojený s výstavou a Centrem stavitelského dědictví Plasy. Náplní a důležitým cílem bylo vytvoření aplikovaných výstupů, které budou využitelné při praktické péči o historické stavby a ochraně jejich památkových hodnot.

    The project was based on a design and construction of a lime kiln. The kiln was tested and described and it enabled to study the effects of traditional lime production on quality of lime. This also allowed to produce lime binders, which were commonly used in the past and were later on abandoned. Research and experimental works focused on quality of lime putties and determining the suitability of different types of previously used materials for production of lime binders. Detailed research of available resources related to the lime production was carried out. The important aim was creation of applied outputs that would be useful in practical care of historical buildings.
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0257705

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.