Počet záznamů: 1  

Intencionálno a transformativní fenomenologie. Nad rozpravou Martina Nitscheho a Martina Rittera o povaze fenomenologie

  1. 1.
    0451785 - FLÚ 2016 RIV CZ cze J - Článek v odborném periodiku
    Koubová, Alice
    Intencionálno a transformativní fenomenologie. Nad rozpravou Martina Nitscheho a Martina Rittera o povaze fenomenologie.
    [The Intencional, and Transformative Phenomenology. On the Debate between Martin Nitsche and Martin Ritter about the Nature of Phenomenology.]
    Filosofický časopis. Roč. 63, mimořádné číslo 1 (2015), s. 115-130. ISSN 0015-1831
    Grant CEP: GA ČR(CZ) GA14-22586S
    Institucionální podpora: RVO:67985955
    Klíčová slova: phenomenology * transformative phenomenology * topology * intentionality
    Kód oboru RIV: AA - Filosofie a náboženství

    Tato diskuzní studie navazuje na rozpravu týkající se fenomenologie z příhodného a problému intencionálna, kterou zahájili Martin Ritter a Martin Nitsche na stránkách Filosofického časopisu. Tématem diskuze jsou Heideggerovy Příspěvky k filosofii a možnosti tzv. transformativní fenomenologie. Autoři se především věnují otázce, zda je možné transformativní fenomenologii považovat za fenomenologii, nebo již spíše za narativní konstrukt. Ve svém příspěvku ukazuji, že pozice Martina Nitscheho je bezesporu fenomenologická, nicméně že je výhodné s přihlédnutím k námitkám M. Rittera některé aspekty jeho argumentu (a argumentů M. Heideggera) zeslabit. Pomoci příkladů fenomenologie obraznosti G. Bachelrada, Krtoušova výkladu kvantové mechaniky a Agambenova popisu přátelství se snažím doložit existenci intencionálna v souvislosti s přirozeným světem. Pomoci Bachelardovy teorie se dále snažím představit Heideggerův výklad jakožto fenomenologický obraz skrytého, a doložit tak jeho fenomenologickou relevantnost. Nakonec pomoci Elberfeldova výkladu transformativní fenomenologie obhajuji možnost fenomenologie jako performativu a 'zacvičování se' do souvislosti člověka a světa.

    This discussion study addresses the debate concerning phenomenology from the opportune problem of the intencional, which Martin Ritter and Martin Nitsche have conducted on the pages of Filosofický Časopis. The theme of the discussion is the contribution of Heidegger to philosophy and the possibilities of a 'transformative phenomenology'. The authors are, above all, concerned with the question of whether it is possible to treat transformative phenomenology as phenomenology, or rather as a narrative construct. In my contribution I show that the position of Martin Nitsche is certainly phenomenological, nevertheless that it would be helpful to moderate some aspects of his argument (and the arguments of M. Heidegger) in view of the objections of M. Ritter. I attempt to prove the existence of the intencional in the context of the natural world. To this end I draw on the examples of G. Bachelard’s phenomenology of the imagination; Krtoušova interpretation of quantum mechanics; and Agamben’s description of friendship. With the help of Bachelard's theory I then attempt to present Heidegger's interpretation as the phenomenological picture of the hidden and to thus prove its phenomenological relevance. Finally, drawing on Elberfeld's interpretation of transformative phenomenology, I defend the possibility of phenomenology as a performative and as a 'training' into the connectedness of the person and the world.
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0252869

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.