Počet záznamů: 1  

Hydrofobizace pískovcových vápencových materiálů s tenkou hydrofilní povrchovou vrstvou

  1. 1.
    0450891 - ÚFCH JH 2016 RIV CZ cze L3 - Certifikované metodiky
    Rathouský, Jiří
    Hydrofobizace pískovcových vápencových materiálů s tenkou hydrofilní povrchovou vrstvou.
    [Hydrophobization of sandstone and limestone materials with a thin hydrophilic coating.]
    Interní kód: Hydrophob._with_hydrophil._coat. ; 2015
    Technické parametry: Osvědčení č. 2
    Ekonomické parametry: R37: technické parametry = smlouva o využití výsledku se společností AQUA obnova staveb, spol. s r.o., Grafická 12, 150 00 Praha 5, zastoupenou panem Ing. arch. Bártou, jednatelem, IČ 26122090, DIČ: CZ26122090, datum ověření památkového postupu v praxi: 08.08.2014; R38: ekon. parametry= pomocí nové metody hydrofobizace kamenných materiálů je vytvořena tenká hydrofilní vrstva na hydrofobizovaném povrchu, která zajistí rovnoměrné odplavování nečistot a zabraňuje tvorbě nevzhledných skvrn na povrchu. Zabrání se škodám, způsobeným srážkovými vodami (mrazem, chemismem deště), přičemž povrch se chová přirozeně, tedy se smáčí. Současně tenká povrchová vrstva po dešti velmi rychle vysychá, takže nebude v zimních měsících odmrzat. Dále je možno nanášet minerální vodné tmely na hydrofobizovaný povrch, což je významné zejména v restaurátorské sochařské praxi.
    Certifikační orgán: Odbor výzkumu a vývoje. Ministerstvo kultury České republiky. Datum certifikace: 10.06.2015
    Grant CEP: GA MK(CZ) DF11P01OVV012
    Klíčová slova: Hydrophobization * sandstone and limestone materials * surfaces
    Kód oboru RIV: CF - Fyzikální chemie a teoretická chemie

    Podle Památkového postupu hydrofobizace s tenkou hydrofilní povrchovou vrstvou lze ošetřovat nejrůznější materiály běžně používané v památkářské praxi v různých obdobích, je rozsah uživatelů značně široký. Rozsah aplikací zahrnuje artefakty z kamene různé povahy (pískovce, vápence, opuky) i vnější povrchy budov. Uživateli mohou být jednotliví restaurátoři i stavební firmy.

    Hydrophobization of the surface of sandstone and limestone materials is an effective method of their protection against the effects of weathering. Effective hydrophobizing agents are solutions of alkyltrialkoxysilanes, especially methyl- or octyltriethoxysilane in a suitable organic solvent (in particular white spirit), and solutions containing polymeric organosilicon compounds also in mineral spirits. It is a major disadvantage of hydrophobization that there is a change in the original appearance of the material due to the increased deposition of dirt on the hydrophobic surface, which is unevenly washed away by rain water, which results in unsightly stains on the surface. Another general disadvantage of hydrophobization is that it renders it very difficult to impossible to carry out another treatment particularly with hydrophilic agents. With the proposed method it is possible to create a thin hydrophilic layer on a hydrophobized surface to ensure the uniform washing away of dirt and to enable the mentioned additional surface treatment. Given that the depth of its removal may be precisely controlled in this process, the hydrophobization will be removed only to the desired depth and will not therefore undermine the effectiveness of the hydrophobization. The new method of hydrophobization of sandstone and limestone materials with a thin hydrophilic coating is based on a two-step process comprising the surface hydrophobization using an agent comprising alkyltrialkoxysilanes or polydimethylsiloxane polymers in an organic solvent to a sufficient depth, and the removal of a thin surface layer of the hydrophobization, bound to the surface of the material, with a thickness of approximately 1 mm.
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0252439

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.