Počet záznamů: 1  

Ctnostná jest, že ji nikdo nechtěl. Antropogenní reliéf a půda v lesích podbezdězských

  1. 1.
    0449093 - BÚ 2016 RIV CZ cze J - Článek v odborném periodiku
    Sádlo, Jiří - Meduna, P. - Abraham, V. - Petřík, Petr - Novák, J. - Pokorný, P. - Svitavská-Svobodová, Helena
    Ctnostná jest, že ji nikdo nechtěl. Antropogenní reliéf a půda v lesích podbezdězských.
    [Virtuous to be thus nobody asked for her (Casta est, quam nemo rogavit). Anthopogenic relief and soils in the woods of Bezděz region.]
    Vesmír. Roč. 94, 7-8 (2015), s. 424-430. ISSN 0042-4544. E-ISSN 1214-4029
    Grant CEP: GA AV ČR IAAX00050801
    Institucionální podpora: RVO:67985939
    Klíčová slova: taiga * Dokesko-Bezdězsko region
    Kód oboru RIV: EH - Ekologie - společenstva

    Krajina na Dokesku (historicky na Bezdězsku) byla předmětem mezioborového výzkumu, který řešil vztah recentní reliktní vegetace k výsledkům z pylových, makrozbytkových a antrakologických analýz v historických a archeologických souvislostech s ambicí získat představu o krajině v minulosti. Pedologický průzkum odpověděl na otázku, proč nebyla oblast Dokeska zemědělsky kontinuálně kolonizována, ale různé aktivity člověka se projevovaly v těžbě pískovce, skářského písku, dobýváním železné rudy, stavbou milířů pro výrobu dřevěného uhlí, tesáním skalních sídel a obydlí (skalní architektura) a zakládáním rybníků. Byly zjistěny hluboké podzoly, které ukazují na dlouhodobou podzolizaci. Chudé kyselé bory s přirozeným výskytem smrku na Bezdězsku navazující na vegetací skal a rašelin zde přetrvávají v podobné skladbě druhů přes celý holocén a ukazují tak jednu z nejsouvislejších ploch vegetace tajgy u nás.

    The environment in the Doksy region (historicaly the Bezděz region) was under the interdisciplinary study concerned recent relic vegetation, pollen, macrorest analysis and charcoal analysis in the historical and archaeological circumstances with an ambition to get visualization of the past environment. The pedological exploration suggested why the Dosky region was not under the current agricultural colonization though not conclusively various man activities were mentioned in sandstone minig, glass industry, iron ore mining, constructions of charcoal kilns, sculpturing dwellings or residences in the sandstone rocks (the rock architecture) and building fishponds. Very deep podzol soils were discovered in the area which evidence the longlasting podzolization. The acidophilous pine forests with the natural occurence of spruce following by the vegetation on the rocks and mires survive here in the resembling composition of species throughout the Holocene and therefore the most continuous area of the taiga in our country is proved here.
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0250688

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.