Počet záznamů: 1  

Technologie optického 3D skenování archeologických nálezů v kontextu virtuálního muzea

  1. 1.
    0448917 - ARÚ 2016 RIV CZ cze L3 - Certifikované metodiky
    Květina, Petr - Brzobohatá, Hana - Komberec, Jan - Končelová, Markéta - Šumberová, Radka
    Technologie optického 3D skenování archeologických nálezů v kontextu virtuálního muzea.
    [Technology of optical 3D scanning of archaeological finds in the context of virtual museum.]
    Interní kód: Památkový postup-Osvědčení č. 3 ; 2015
    Technické parametry: Technickým parametrem památkového postupu je digitalizace archeologických nálezů pomocí optického 3D skeneru s cílem zajistit trvalé zachování movitých památek v digitální podobě. Digitalizace předmětu skenerem spočívá v převedení prostorové informace o morfologii objektu do podoby trojrozměrného počítačového modelu a to formátech stl (stereolitography) nebo ply (polygonální síť včetně barvy povrchu). Smlouva o využití výsledku výzkumu a vývoje na základě Osvědčení č. 3 Ministerstva kultury ČR o uznání uplatněného Památkového postupu "Technologie optického 3D skenování archeologických nálezů v kontextu virtuálního muzea" byla uzavřena s Městským muzeem a knihovnou v Čáslavi, IČ: 00472867, datum uzavření smlouvy 17.10.2015. Kontaktní osoba: Soňa Dedíková, ředitelka Městského muzea a knihovny Čáslav, Husova 291, 286 01 Čáslav, tel. 327 312 207, email: dedikova@cmuz.cz.
    Ekonomické parametry: Snížení nákladů organizací oprávněných ke správě archeologických památek v souvislosti s vhodným postupem jejich prezentace, evidence a ochrany. Zpřístupnění digitalizovaných originálů archeologických pramenů odborné i laické veřejnosti vede k snížení rizika jejich opotřebení nebo poškození.
    Certifikační orgán: Ministerstvo kultury, Maltézské náměstí 1, 118 11 Praha 1, Česká republika. Datum certifikace: 22.09.2015
    Grant CEP: GA MK(CZ) DF12P01OVV032
    Klíčová slova: digital heritage management * 3D optical scanning * virtual museum
    Kód oboru RIV: AC - Archeologie, antropologie, etnologie
    http://www.archaeo3d.com/bylany/technologie-3d-skenovani/

    Cílem metodiky je využít technologie 3D optického skenování k vytvoření virtuálního archeologického muzea. Hlavním parametrem metodiky je evidence, tezaurace a prezentace archeologických nálezů v digitální podobě. Základní technologií je optické 3D skenovaní artefaktů, jehož výhodou je schopnost zachytit naprosto věrný virtuální prostorový model objektu. To jednak vytváří nové možnosti prezentace movitých i nemovitých památek, a jednak znásobuje potenciál jejich zachování pro případ, kdy je originál zničen.

    The aim of the methodology is to apply 3D scanning technology to create a virtual archaeological museum. The main parameter of the methodology are recording, hoarding and presentation of archaeological finds digitally. The basic technology is optical 3D scanning of artifacts; its asset is the ability to capture the perfectly accurate virtual three-dimensional image of the object. On the one hand, this brings new presentation possibilities of mobile and immovable heritage, and on the other hand it multiplies the potential for their conservation in case the original is destroyed.
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0250623

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.