Počet záznamů: 1  

Velká Morava a počátky křesťanství

  1. 1.
    0445401 - ARÚ 2016 CZ cze M - Část monografie knihy
    Boháčová, Ivana - Profantová, Naďa
    Čechy a Velká Morava - svědectví archeologie.
    [Bohemia and Great Moravia - archaeological evidence.]
    Velká Morava a počátky křesťanství. Brno: Archeologický ústav AV ČR, Brno, v.v.i, 2014 - (Kouřil, P.), s. 134-144. ISBN 978-80-86023-53-3
    Grant CEP: GA MK(CZ) DF12P01OVV010
    Klíčová slova: archaeology * Christianity * Bohemia * Great Moravia * Early Middle Ages * burial
    Kód oboru RIV: AC - Archeologie, antropologie, etnologie

    Prostor Čech se ve výpovědi archeologických pramenů v období velkomoravském jeví jako ne zcela sourodý konglomerát regionů, které se odlišují např. opakovanou přítomností či absencí dokladů velkomoravského vlivu, prvými projevy christianizace, různými zvyklostmi v nakládání se zemřelými i asynchronním vývojem sídelní struktury. V oblastech s prokazatelným velkomoravským vlivem a především ve historickém jádru Čech dokládá archeologie na přelomu 9. a 10. stol. ale poměrně komplexní a zřejmě kvalitativní proměnu organizace společnosti. Model budování organizace státní moci se právě zde projevuje jako poměrně jednotný. V tomto rysu lze spatřovat určitou odlišnost od poměrů na území Moravy. Nejpozději od r. 895 musíme současně počítat se sílícím vlivem Řezna a to jak v politické, tak i církevní rovině.

    The territory of Bohemia seems according to archaeological evidence of the Great Moravian Period to be rather a nonhomogeneous conglomerate of regions, which differed from each other for example by the repeated presence or absence of evidence of Great Moravian influence, the first displays of Christianisation, different funerary customs and an asynchronous development of settlement structure. Archaeology shows in areas with evident Great Moravian influence the turn of the 9th and 10th mainly in Central Bohemia the relatively complex and probably qualitative change in the organisation of society. The model for how the organisation of state power was built up in central Bohemia seems to be relatively unified. In this fact we can see some difference compared to the situation in Moravia. However, after 895 at the latest we must take into account the strengthening influence of Regensburg, both political and ecclesiastical.
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0247691

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.