Počet záznamů: 1  

Nový kult jako tribuna sociálně vyloučených?

  1. 1.
    0442031 - ÚČL 2015 RIV CZ cze C - Konferenční příspěvek (zahraniční konf.)
    Kořínková, Lucie
    Nový kult jako tribuna sociálně vyloučených?
    [Nový kult as a Platform for the Socially Excluded?]
    Útisk – charita – vyloučení : sociální 19. století. Praha: Academia, 2015 - (Hojda, Z.; Ottlová, M.; Prahl, R.), s. 342-352. ISBN 978-80-200-2460-2.
    [Útisk – charita – vyloučení. Sociální 19. století. Plzeň (CZ), 27.02.2014-01.03.2014]
    Institucionální podpora: RVO:68378068
    Klíčová slova: Nový kult * Czech literature * editorial policy * Czech anarchist movement * social question
    Kód oboru RIV: AJ - Písemnictví, masmédia, audiovize

    Příspěvek je věnován anarchistickému časopisu Nový kult, vydávanému a vedenému spisovatelem S. K. Neumannem; pozornost se soustřeďuje na období po r. 1900, kdy se Neumann dle svých proklamací pokoušel přetvořit původně společenskou a kulturní revui na politickou tiskovinu, která by našla masovější odezvu mezi dělnictvem, a stala se tak ideovou platformou propojení „intelektuálního“ a „prakticistního“ proudu českého anarchismu. Na základě analýzy obsahu Nového kultu v tomto období i toho, jakým způsobem je v listu konstruována modelový čtenář, docházíme k závěru, že se prvotní vizi dařilo naplňovat jen obtížně a že list daleko spíš sleduje zájmy a problémy mladé inteligence radikální orientace, která v dané době zatím jen obtížně hledala uplatnění v praktickém životě.

    This essay deals with the anarchist review Nový kult, published and edited by the author S. K. Neumann. The focus here is on period after the year 1900, when Neumann persued his self-proclaimed aims in attempting to transform what was originally a social and cultural magazine into a purely political mouthpiece which would have aspired to find a mass-scale repercussion among the working classes, and would thereby become an ideological platform for bringing together the “intelectual” and “pragmatically oriented” streams of the anarchist movement. Basing herself in an analysis of the contents of Nový kult during the period under survey, as well as of how the journal’s policy envisioned its model reader, the author concludes that the implementation of the periodical’s original vision ran up against major obstacles, ending up in a state of affairs where it catered much rather to the interests and concerns of a radically oriented young intelligentsia whose members were at that time still finding it hard to assert themselves in practical life.
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0244923

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.