Počet záznamů: 1  

Využití biometeorologických indexů pro hodnocení kardiovaskulární úmrtnosti a nemocnosti související se stresem z horka a chladu

  1. 1.
    0427902 - ÚFA 2015 RIV CZ cze J - Článek v odborném periodiku
    Urban, Aleš - Kyselý, Jan
    Využití biometeorologických indexů pro hodnocení kardiovaskulární úmrtnosti a nemocnosti související se stresem z horka a chladu.
    [Application of biometeorological indices for evaluation of cardiovascular mortality and morbidity due to heat and cold stress.]
    Meteorologické zprávy. Roč. 67, č. 1 (2014), s. 6-12. ISSN 0026-1173
    Grant CEP: GA ČR(CZ) GAP209/11/1985
    Institucionální podpora: RVO:68378289
    Klíčová slova: biometeorological indeces * heat and cold stress * mortality * morbidity * cardiovascular diseases
    Kód oboru RIV: DG - Vědy o atmosféře, meteorologie
    http://www.chmi.cz/files/portal/docs/reditel/SIS/casmz/2014_1.pdf

    Tato práce porovnává Universal Thermal Climate Index UTCI) s teplotou vzduchu a staršími indexy, pokud jde o určení dní s nepříznivými biometeorologickými podmínkami a analýzu zvýšené úmrtnosti a nemocnosti. Ve vybraných teplých a chladných dnech je sledována kardiovaskulární úmrtnost a nemocnost ve vzorku městské (Praha) a venkovské (jižní Čechy) populace ČR za období 1994–2009. V případě teplých dnů byly zjištěny minimální rozdíly mezi výsledky pro jednotlivé biometeorologické indexy a teplotu vzduchu, zatímco pro chladné dny jsou patrné značné rozdíly ve výběru dní se zvýšenou kardiovaskulární úmrtností, která je lépe podchycena při použití biometeorologických indexů. Negativní vliv teplých dnů na úmrtnost je významný zejména u chronických kardiovaskulárních onemocnění, zatímco v souvislosti s chladnými dny se projevuje významná zvýšená úmrtnost především na infarkt myokardu. Rozdíly mezi městskou a venkovskou populací jsou poměrně malé, větší rozdíly se objevují při využití UTCI v zimě. V případě kardiovaskulární nemocnosti (hospitalizace v nemocnicích) nebyl zjištěn nepříznivý efekt teplých ani chladných dnů.

    This study compares UTCI and other thermal indices in the analysis of heat- and cold- effects on excess CVD mortality and morbidity in urban (Prague) and rural (southern Bohemia) population in the Czech Republic over 1994–2009. Mean air temperature, UTCI, and other thermal indices are applied in order to identify days with heat and cold stress. We found similar heat effects on CVD mortality for air temperature and the examined thermal indices, while responses of CVD mortality to cold effects differed substantially among the indices. Air temperature provides a weak cold effect in comparison with the thermal indices in both regions. Negative effects of warm days on mortality were found mainly for chronic CVDs while significant cold-related mortality occurs mainly due to myocardial infarction. Differences between the urban and rural population are relatively small, except for cold days identified using UTCI in winter. In contrast to mortality, we found no significant heat- and cold-effect on CVD morbidity (hospital admissions) in the two examined regions.
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0233331

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.