Počet záznamů: 1  

Autochtonní nebo introdukce? Genetická identita izolované populace užovky podplamaté (Natrix tessellata) ze Slezska dle mitochondriální DNA

  1. 1.
    0425615 - ÚBO 2014 CZ cze A - Abstrakt
    Jablonski, D. - Vlček, P. - Gvoždík, Václav
    Autochtonní nebo introdukce? Genetická identita izolované populace užovky podplamaté (Natrix tessellata) ze Slezska dle mitochondriální DNA.
    Zoologické dny Ostrava 2014: sborník abstraktů z konference 6.-7. února 2014. Brno: Ústav biologie obratlovců AV ČR, 2014 - (Bryja, J.; Drozd, P.). s. 82-83. ISBN 978-80-87189-16-0.
    [Zoologické dny. 06.02.2014-07.02.2014, Ostrava]
    Institucionální podpora: RVO:68081766
    Klíčová slova: Natrix tessellata
    Kód oboru RIV: EG - Zoologie

    Česká republika tvoří severozápadní okraj rozšíření užovky podplamaté (Natrix tessellata), která je na našem území známá z povodí větších řek s dvěma hlavními centry rozšíření ve Středních a Severních Čechách a na Jižní Moravě. Ojedinělé záznamy o jejich nálezech v oblasti Severní Moravy a Slezska byly dlouhodobě považované za pochybné. Teprve v roce 2010 byla věrohodně prokázána přítomnost rozmnožující se populace v Těšínském Slezsku v okolí umělých vodních nádrží v Havířově-Suchá. Nález rozmnožující se populace ve Slezsku rozvinul diskuse o původnosti této populace s ohledem na možnosti přehlížené reliktní populace, přirozené migrace/disperze nebo umělé introdukce. K objasnění této otázky by měla přispět genetická analýza. Jako první krok jsme aplikovali analýzu mitochondriální DNA (cyt b, 930 bp), kdy jsme srovnali sekvence čtyř jedinců havířovské populace v kontextu geografické distribuce genetické variability druhu dle publikovaných dat. Genealogické vztahy evropských populací užovky podplamaté jsme rekonstruovali s využitím haplotypové sítě. Z předběžných výsledků jsme zjistili, že všichni analyzovaní jedinci havířovské populace nesou haplotyp totožný s haplotypem jedinců pocházejících z relativně vzdálené oblasti maďarského Balatonu, jižního Rakouska a Slovinska. Naopak geograficky nejbližší analyzované populace z Čech (Berounka, Ohře) a jihozápadního Slovenska vytvářejí odlišnou haplotypovou skupinu, kde dále najdeme populace z Německa, Srbska, severního Bulharska či rumunské delty Dunaje (SV balkánská linie). Genetická identita havířovské populace neodpovídá očekávané SV-balkánské haplotypové skupině. Tyto předběžné výsledky naznačují, že introdukce mohla být zodpovědná za vznik izolované populace ve Slezsku. To bude dále testováno analýzou dalších jedinců ze Slezska a nejbližších populací ze Slovenska, Jižní Moravy, Čech a Maďarska a dalších genetických markerů.
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0231477

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.